ETF fond zameraný na domáce zvieratá vlani zarobil 55 percent

Psi, mačky, rybičky či andulky. Pre mnohých ľudí to je domáce zviera, no málokto si uvedomuje, že do sektoru domácich miláčikov možno aj investovať.

Analytik spoločnosti Across Dominik Hapl tvrdí, že v Spojených štátoch vlastní domáce zvieratko 67 percent domácností. V roku 2019 – 2020 to bolo takmer 85 miliónov domácností. Američania vlastnia viac ako 63 miliónov psov, 42 miliónov mačiek, viac ako 11 miliónov rybičiek, približne 5 miliónov plazov, 5 miliónov vtákov a 5 miliónov iných malých zvierat.

Celkovo ide o vyše 125 miliónov zvierat, ktoré potrebujú zdravotnú starostlivosť, potravu a vytvorenie prirodzených podmienok. Náklady na tieto služby majitelia platia buď zo svojich peňazí či zo zdravotného poistenia zvierat, ktoré je v zahraničí pomerne rozšírené.

Najviac peňazí pritom majitelia zvierat vydávajú na jedlo a maškrty. „Ich predajcom vygeneroval v roku 2019 príjem takmer 37 miliárd dolárov. Zdravotná
starostlivosť o domáce zvieratá bola v rebríčku na druhom mieste, keď za veterinárov zaplatili viac ako 23 miliárd dolárov. Výdavky amerických domácností v roku 2019 za domácich miláčikov predstavovali dokopy 95,7 miliardy dolárov a pre rok 2020 sa očakáva ešte vyššie číslo (99 miliárd dolárov),“ hovorí Hapl.

Tieto čísla prekonali aj celosvetové výsledky Facebooku. Ten v roku 2019 mal príjmy na úrovni 70,7 miliardy dolárov. „Celosvetový
objem tržieb „Pet Care“ priemyslu v roku 2019 dosiahol úroveň 223 miliárd dolárov. V roku 2026 sa očakávajú tržby na úrovni 327 miliárd dolárov, čo predstavuje priemerný ročný nárast o viac ako 5,5 percenta,“ tvrdí Hapl.

„Do sektoru domácich zvierat sa dá investovať prostredníctvom ETF fondu – ProShare Pet Care ETF (PAWZ US). Fond zahŕňa farmaceutické firmy, ktoré vyrábajú liečivá pre domáce zvieratá, výrobcov potravín, internetových predajcov aj maloobchodné siete, ktoré sa zameriavajú na potreby pre zvieratá. V neposlednom rade ide o poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo poistenia pre domácich miláčikov,“ hovorí Hapl. Vlani tento fond zhodnotil peniaze investorov o viac ako 55 percent.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *