Psi, mačky, rybičky či andulky. Pre mnohých ľudí to je domáce zviera, no málokto si uvedomuje, že do sektoru domácich miláčikov možno aj investovať.


Analytik spoločnosti Across Dominik Hapl tvrdí, že v Spojených štátoch vlastní domáce zvieratko 67 percent domácností. V roku 2019 – 2020 to bolo takmer 85 miliónov domácností. Američania vlastnia viac ako 63 miliónov psov, 42 miliónov mačiek, viac ako 11 miliónov rybičiek, približne 5 miliónov plazov, 5 miliónov vtákov a 5 miliónov iných malých zvierat.

Celkovo ide o vyše 125 miliónov zvierat, ktoré potrebujú zdravotnú starostlivosť, potravu a vytvorenie prirodzených podmienok. Náklady na tieto služby majitelia platia buď zo svojich peňazí či zo zdravotného poistenia zvierat, ktoré je v zahraničí pomerne rozšírené.

Najviac peňazí pritom majitelia zvierat vydávajú na jedlo a maškrty. „Ich predajcom vygeneroval v roku 2019 príjem takmer 37 miliárd dolárov. Zdravotná
starostlivosť o domáce zvieratá bola v rebríčku na druhom mieste, keď za veterinárov zaplatili viac ako 23 miliárd dolárov. Výdavky amerických domácností v roku 2019 za domácich miláčikov predstavovali dokopy 95,7 miliardy dolárov a pre rok 2020 sa očakáva ešte vyššie číslo (99 miliárd dolárov),“ hovorí Hapl.

Tieto čísla prekonali aj celosvetové výsledky Facebooku. Ten v roku 2019 mal príjmy na úrovni 70,7 miliardy dolárov. „Celosvetový
objem tržieb „Pet Care“ priemyslu v roku 2019 dosiahol úroveň 223 miliárd dolárov. V roku 2026 sa očakávajú tržby na úrovni 327 miliárd dolárov, čo predstavuje priemerný ročný nárast o viac ako 5,5 percenta,“ tvrdí Hapl.

„Do sektoru domácich zvierat sa dá investovať prostredníctvom ETF fondu – ProShare Pet Care ETF (PAWZ US). Fond zahŕňa farmaceutické firmy, ktoré vyrábajú liečivá pre domáce zvieratá, výrobcov potravín, internetových predajcov aj maloobchodné siete, ktoré sa zameriavajú na potreby pre zvieratá. V neposlednom rade ide o poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo poistenia pre domácich miláčikov,“ hovorí Hapl. Vlani tento fond zhodnotil peniaze investorov o viac ako 55 percent.

(Inzercia)