Firmy, ktoré majú záujem o elektromobily, sa zaujímajú o komplexné riešenia. Podľa spoločnosti Business Lease Slovakia tak chcú aj nabíjaciu infraštruktúru.


„K najčastejším obavám patrí vysoká obstarávacia cena vozidla, nízky dojazd na nabitie, či nedostatočná sieť nabíjacích staníc na Slovensku. Predpokladáme, že odstránením obáv a nejasností v tejto oblasti bude ochota firiem presedlať na plne elektrifikovaný, resp. plug-in hybridný fleet podstatne vyššia,“ vraví obchodný riaditeľ Business Lease Slovakia Michal Chudík.

M. Chudík upozorňuje, že napriek tomu, že je obstarávacia cena elektromobilu vyššia ako cena klasického automobilu, dôležité je pozerať sa na celkové náklady na vozidlo po štyroch až piatich rokoch, kedy firmy zvyčajne autá menia. „V takom prípade sa však už rozdiely výrazne zmazávajú, pretože vyššia obstarávacia cena je čiastočne kompenzovaná nižšími nákladmi na údržbu a servis takéhoto vozidla. Výrazne nižšie sú aj náklady na pohonné hmoty, keďže elektrický pohon je pri optimálnom spôsobe nabíjania na 100 km o cca 50 – 70 % lacnejší než klasický diesel či benzín,“ vysvetľuje M. Chudík.