Investori hľadajú v posledných rokoch nové príležitosti na zhodnotenie svojich peňazí. Okrem zelených technológií ich čoraz viac láka aj vesmír. Vznikajú preto aj nové fondy, ktoré núkajú investovanie do vesmírneho podnikania.


„Hlavným segmentom je rast satelitov na obežnej dráhe Zeme. Aktuálne sa na orbite nachádza 6 000 satelitov, z ktorých je 2 500 v stálej prevádzke a zvyšok len putuje vesmírom ako zastaralý a nefunkčný odpad. Do roku 2028 by počet aktívnych satelitov mal narásť o viac ako 300 % na takmer 10 000 kusov,“ vraví analytik Acrossu Dominik Hapl.

V budúcnosti sa plánuje prenos internetu práve prostredníctvom satelitov na orbite, čo predstavuje obrovský potenciál. Segment vesmírneho sektoru tak v najbližších rokoch môže akcelerovať.

„Popredné investičné banky ako JP Morgan, Goldman Sachs alebo UBS hovoria o vesmírnom sektore ako o multimiliardovom ekosystéme v horizonte 10 – 20 rokov. Na tejto ceste ostáva veľa premenných, od rýchlosti pokroku až po množstvo neočakávaných udalostí, akými bol v tomto roku COVID-19,“ hovorí Hapl.

Ďalším odvetvím sú komerčné lety do vesmíru a vesmírny turizmus. Banka UBS v minuloročnej správe odhaduje, že vesmírny cestovný ruch, a to ako suborbitálny, tak orbitálny, bude mať do roku 2030 potenciálnu trhovú hodnotu tri miliardy dolárov.