Spolumajiteľ spoločnosti Arca, Peter Krištofovič, už nepredáva dlhopisy. Napriek tomu, že jeho spoločnosť Salve funding SK, ktorá nepatrí pod Arcu, získala v auguste súhlas Národnej banky Slovenska na predaj dlhopisov, nepredáva ich, rovnako ani iné svoje dlhopisy. Informoval o tom Denník E.


„My sme predaj dlhopisov zastavili. A nepredávame ani dlhopisy Salve funding SK. Predaj zvažujeme spúšťať postupne, ako budeme realizovať projekty,“ uviedla pred Denník E produktová manažérka Salve Finance Zuzana Sandtnerová. Predaj dlhopisov stopli pre pád Arcy.

Ostatní veľkí hráči, ktorí svoje projekty financujú cez dlhopisy, od ich vydávania neplánujú upustiť. Podľa Denníku E Penta, J&T či najväčší slovenský developer HB Reavis predávajú dlhopisy takmer rovnako ako pred vypuknutím problémov s Arcou. Ak ich predaj niečo brzdí, tak je to skôr koronakríza.

Arca sa dostala do problémov, keď nedokázala v júni vyplatiť investorom trojmesačné zmenky. Koncom júna získala ochranu pred veriteľmi na základe zákona Lex korona. A v auguste mala splatiť ďalšie dlhopisy, na čo takisto nemala peniaze. V októbri firma oznámila, že získala strategického partnera, ktorý jej poskytne úverové financovanie. Neuviedla však, koľko peňazí vyplatí majiteľom zmeniek a dlhopisov.

Podľa magazínu Index Arca na súde teraz tvrdí, že dlhopisy vyplatiť nemusí, keďže ich v deň splatnosti nikto nepredložil na preplatenie.