K rastu vstupov, najmä cien energií a pšenice a nákladov na pandémiu, začala prispievať aj vyhrotená situácia medzi Ruskom a Ukrajinou. Upozorňuje na to Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).


„Pekári vzhľadom na rastúce ceny energií a pšenice, spôsobené dianím na východ od Slovenska, začali pristupovať k predčasnému vypovedaniu kontraktov. Aktuálne dohodnuté odbytové ceny totiž nepokrývajú ich výrobné náklady. Ide o veľmi vážnu situáciu,“ upozornil predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

Ako dodal, rast cien vstupov prebiehal už v minulom roku, ale hroziaci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou spustil ich raketový rast. Rusko je najväčším a Ukrajina štvrtým najväčším vývozcom pšenice na svete. Rusko pritom v tomto roku už obmedzilo export pšenice z krajiny o tretinu.

Ceny i zásoby pšenice na svetovom trhu podľa SZPCC negatívne ovplyvňuje aj sucho, ktoré zasiahlo severnú Afriku. Severoafrická oblasť zahŕňajúca Egypt, Líbyu, Tunisko, Alžírsko a Maroko patrí k najväčším dovozcom pšenice a obilnín na svete, ktorú dodávajú najmä Európska únia (EÚ), Rusko, Ukrajina a USA.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: