Americká vláda uvalí sankcie na kryptoburzu Suex OTC. Americké ministertsvo financií totiž túto burzu registrovanú v Českej republike obvinilo, že umožňovala prijímať platby za výkupné. Prostredníctvom tejto burzy mali hackeri, ktorí používajú ramsorvér, prijímať platby, aby odblokovali napadnuté počítače. Informovala o tom agentúra Reuters.


„Burzy, ako Suex, sú rozhodujúce pre schopnosť útočníkov získavať zisky z ransomvéru,“ povedal podľa Reuters námestník ministra financií Wally Adeyemo. Toto opatrenie podľa neho ukazuje zámer vlády odhaliť a narušiť nezákonnú infraštruktúru, ktorú využívajú útočníci.

Podľa agentúry ČTK napriek tomu, že je burza Suex OTC registrovaná v Českej republike, nemá u našich západných susedov žiadne pobočky. Tie má v Petrohrade a Moskve.

Útoky prostredníctvom ramsorvéru sú čoraz častejšie. Hackeri napadajú aj nemocnice či firmy. V máji tohto roku napríklad takto hackeri odstavili najdlhší americký plynovod. Firma Colonial Pipeline podľa medializovaných informácií za odblokovanie svojej siete následne zaplatila výkupné päť miliónov dolárov.