Vláda na stredajšom rokovaní (24. november) schválila návrh na obnovu národnej kultúrnej pamiatky Karáčoniho paláca na Štefánikovej ulici v Bratislave. Zámerom projektu obnovy je, aby opäť získal podobu pôvodnej historickej pamiatky, a to najmä zo strany Prezidentskej záhrady. Úrad vlády a kancelária prezidentky ako vlastníci paláca vytvoria spoločnú komisiu, ktorá bude viesť projekt.

„V rámci obnovy sa plánujú priestory paláca upraviť tak, aby po ukončení stavebných prác mohlo v časti týchto priestorov vzniknúť aj predškolské zariadenie (materská škola), ktoré bude slúžiť deťom zamestnancov pracujúcich v štátnej a verejnej správe. Verím, že takto pritiahneme mladých a šikovných ľudí do štátnej a verejnej správy,“ povedal vedúci Úradu vlády SRJúlius Jakab.

V súčasnosti je palác využívaný ako administratívna budova a je v zlom technickom stave. Počas rekonštrukcie by mala prejsť zásadnou obnovou fasáda, okná a vnútorné priestory. Plánuje sa aj obnova vykurovacej sústavy a zateplenie budovy s cieľom znížiť energetické nároky paláca o 30 percent. Projekt bude koncipovaný tak, aby spĺňal kritériá pre získanie prostriedkov z plánu obnovy.

Celková plocha priestorov je 1 800 štvorcových metrov a odhad celkových nákladov na obnovu je 2,8 milióna eur. V nákladoch sú započítané rekonštrukčné práce, ochrana proti zemnej vlhkosti, obnova suterénu, prízemia, terasy a schodov, ako aj obnova a úprava prvého a druhého nadzemného poschodia a náročná tepelná izolácia podkrovia. Predkladaná suma nákladov je zatiaľ orientačná.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: