Vláda v stredu (10. november) schválila rozšírenie poskytovania „Prvej pomoci“ zamestnávateľom, zamestnancom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO). Návrh predložil minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Rozšíriť sa má okruh podporených zamestnancov o tých, ktorí začali pracovať po 1. februári 2021, najneskôr však k 1. októbru 2021. Od rovnakých termínov budú zároveň môcť žiadať o príspevok aj tí zamestnávatelia a SZČO, ktorí vtedy začali podnikať.

Upravuje sa aj určenie oprávnenej výšky príspevkov pre zamestnávateľa pri opatrení 1 a 3A. Zamestnávateľovi, ktorý je povinný vyplatiť zamestnancom náhradu mzdy vo výške minimálnej mzdy, sa zohľadní pri refundácii za príslušné obdobie výška reálne vyplatenej náhrady mzdy.

Tieto opatrenia budú platiť pre výkazy, ktoré budú doručené úradom práce za mesiace október až december 2021.

Úrady práce už prijímajú žiadosti o príspevky „Prvej pomoci“ za september a október tohto roka. Záujemcovia o príspevky pre všetky opatrenia okrem 3B môžu podávať žiadosti a výkazy do 30. novembra 2021. Žiadosti a výkazy za mesiac október je možné podávať do konca decembra.

Zamestnávatelia môžu žiadať za september a október príspevok na preplatenie mzdových nákladov na zamestnanca vo výške 80 percent hrubej mzdy. SZČO môžu čerpať finančnú pomoc do výšky 540 € v závislosti od poklesu tržieb.

Ak neplatili sociálne odvody, majú nárok na príspevok vo výške 210 € z opatrenia 4. Rovnaká výška platí aj pre jednoosobové eseročky.

Predpokladané celkové výdavky na Prvú pomoc do konca tohto roka predstavujú 2,24 miliardy eur.

Koľko peňazí sa vyplatilo z projektu Prvá pomoc (k 8. novembru 2021)

Vláda schválila rozšírenie pomoci pre firmy a podnikateľov

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: