Ľuďom, ktorým vzrástla splátka hypotéky, bude štát od tohto roku prostredníctvom úradov práce vyplácať špeciálny príspevok. Potrebné je oň požiadať. Ministerstvo financií upozornilo, že kto chce získať príspevok už za prvý mesiac tohto roku, musí podať na úrade práce žiadosť najneskôr 31. januára.

Výška príspevku dosahuje 75 percent z nárastu splátky hypotéky. Maximálne štát preplatí dlžníkovi 150 eur. Najvyššiu možnú sumu tak dostanú ľudia, ktorým splátka narástla minimálne o 200 eur. Nárok na tento príspevok majú len ľudia s príjmom do 1,6-násobku priemernej mzdy za predpokladu, že nehnuteľnosť neprenajímajú. Ďalšou podmienkou je, že účelom úveru je zaobstaranie bývania. Príspevok tak nemôžu dostať ľudia, ktorí svoj úver v minulosti refinancovali.

Kým od tohto roku bude štát vyplácať príspevok na hypotéku, za minulý rok si môžu dlžníci uplatniť daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky hypotéky. Aj jeho výška je 75 percent z nárastu splátky, maximálne im štát vyplatí 150 eur za každý mesiac, v ktorom platili vyššiu splátku. Najviac tak môžu dlžníci získať za rok 1 800 eur za predpokladu, že vyššiu splátku platili celý minuly rok.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: