Štyria z desiatich Slovákov nemajú žiadne skúsenosti s investovaním. Ďalších 50 percent investuje svoje peniaze veľmi málo a len 10,65 percenta ľudí investuje aktívne. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Universal maklérsky dom.


„Mnoho ľudí považuje banky za tzv. „bezpečný prístav“ pre ich peniaze. Z pohľadu fyzickej bezpečnosti to tak, samozrejme, môže byť. No málokto si uvedomuje, že vplyv inflácie na bežných účtoch s nulovým výnosom znehodnocuje klientove peniaze v čase,“ hovorí ku konzervatívnosti Slovákov Marek Sokol, garant pre sektor kapitálového trhu spoločnosti Universal maklérsky dom. Napríklad 5 % ročná inflácia pri vklade 10-tisíc eur na bežnom účte spôsobí, že po približne piatich rokoch bude hodnota týchto peňazí na úrovni 7 800 eur.

Z prieskumu na vzorke 432 respondentov vyplynulo, že aktívne investuje 7,67 percenta žien a 13,74 percenta mužov. „Veľmi ťažko v tomto prípade kategorizovať mužov, či ženy a ich záujem, resp. znalosť v oblasti investícií. Prevaha na mužskej strane môže byť spôsobená napríklad aj tým, že majú na starosti rodinný rozpočet, prípadne je mužské pohlavie naklonené k investíciám s väčším odhodlaním,“ hovorí M. Sokol.

Rozhodujúce pri investovaní sa ukazuje vzdelanie. Podľa prieskumu najčastejšie investujú ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Až 79,24 % z nich investuje svoje peniaze alebo má s investovaním skúsenosť a len 20,75 % nemá skúsenosť s investovaním. Naopak, najmenej skúseností s investovaním majú ľudia so základným vzdelaním. Až 90,91 % z nich ešte nikdy neinvestovalo a len 9,09 % má skúsenosť s investovaním.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: