Hlavný kanabisový index, ktorý sa sústreďuje na investície spojené s marihuanou, tento rok zatiaľ vzrástol o 22,4 %. Výrazne tak prekonal index svetových akcií MSCI World, ktorý dosiahol rast o 7,8 %. Upozornil na to hlavný akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.


„Napriek tomu od septembra 2019 akcie v odvetví poklesli o 95,5 %, zatiaľ čo MSCI World vzrástol o 67,7 %. Tento výrazný kontrast poukazuje na pretrvávajúce problémy so ziskovosťou v odvetví kanabisu,“ hovorí P. Garnry.

Biznis spojený s marihuanou sa rozširuje od roku 2013, kedy Uruguaj legalizoval kanabis na rekreačné užívanie. P. Garnry poukazuje na to, že Kanada plne legalizovala túto drogu v roku 2018 a stala sa tak iba druhou krajinou na svete. Rovnaký krok odvtedy urobili napríklad Gruzínsko, Malta, Južná Afrika a Mexiko. V USA je kanabis legálny v 38 z 50 štátov na liečebné použitie a v 24 štátoch na rekreačné použitie.

Keďže väčšina krajín túto drogu zatiaľ nelegalizovala, podľa analytikov existuje obrovský potenciál pre rozmach tohto odvetvia. Podľa prognózy Grandview Research by tržby tohto sektora mohli rásť ročným tempom 18,1 % (CAGR) a do konca roka 2027 by mohli dosiahnuť úroveň 73,6 miliardy dolárov. Iné projekcie sú podľa P. Garnryho ešte optimistickejšie. Napríklad Fortune Business predpokladá CAGR takmer 33 %. V takom prípade by do konca roka 2026 globálny trh s kanabisom vzrástol na 97,35 miliardy dolárov.

„Otvorenie nemeckého trhu a potenciál ľahšieho prístupu k financovaniu v budúcnosti by mohli zlepšiť podmienky pre kanabisový priemysel. Napriek výraznému poklesu cien v posledných rokoch zostávajú mnohé akcie kanabisu vysoko oceňované, čo odzrkadľuje veľké očakávania do budúcnosti,“ vraví expert Saxo Bank.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: