Väčšina slovenských maturantov tápe v otázke svojho budúceho profesijného smerovania. Ukázal to prieskum spoločnosti Schreiber Group na vzorke 2 800 študentov z celého Slovenska. Až 81 percent z nich priznalo, že si nie sú istí, či sa dokážu uplatniť v odbore, ktorý študovali.


„Je to pre nás alarmujúce číslo. Ako tiež prieskum ukázal, mnohí mladí ľudia tápu vo svojom odbornom, alebo profesijnom smerovaní. Až 60 % absolventov stredných škôl priznáva, že výber strednej školy bol pre nich nevhodný, aj keď ju už doštudovali,“ povedal výkonný riaditeľ Schreiber Group Martin Miklánek.

Napriek tomu, že celková nezamestnanosť na Slovensku v apríli dosiahla 4,99 %, nezamestnanosť mladých do 30 rokov je v niektorých regiónoch vyššia ako 20 %. „Tento jav je okrem iného aj odzrkadlením veľmi nízkej ochoty uchopiť svoj život do vlastných rúk. Môže to byť spôsobené vplyvom prostredia, rodičov, kamarátov, ale aj externých faktorov,“ vraví M. Miklánek.

Prieskum tiež odhalil, že pre 81 % respondentov nie sú peniaze hlavným motivátorom pri rozhodovaní o kariére. Mladí ľudia uprednostňujú záľuby, sebauplatnenie, cestovanie, kolektív, wellbeing a starostlivosť o telo.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: