Ak sa nezmení zákon, daňový bonus na dieťa od roku 2025 klesne a zmení sa pri ňom aj veková hranica detí. Vyplýva to zo zákona o dani z príjmov. Súčasné pravidlá sú totiž zavedené len prechodným ustanovením a jeho platnosť vyprší na konci tohto roka.


Výška daňového bonusu sa dnes odvíja od veku detí. Na deti do 18 rokov môžu rodičia dostať najviac 140 eur mesačne a bonus pre staršie deti je na úrovni 50 eur. Ak sa legislatíva neupraví, od januára budúceho roku klesne maximálna výška bonusu na sto eur pre deti do 15 rokov. Pri deťoch vo veku nad touto hranicou bude daňový bonus 50 eur.

Reálna výška bonusu sa počíta podľa toho, aký má rodič príjem a koľko má detí. Tieto podmienky zostanú zachované aj v budúcom roku. Pri výpočte sa sleduje čiastkový daňový základ rodiča. Pri jednom dieťati môže daňový bonus dosiahnuť maximálne 20 percent čiastkového základu dane rodiča. S každým ďalším dieťaťom táto hranica stúpa o sedem percent. Maximálne môže ísť o 55 percent v prípade šiestich alebo viacerých detí.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: