Na dosiahnutie rozpočtových cieľov vlády je potrebné prijať dodatočné úsporné opatrenia v objeme takmer troch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to zo zdôvodnenia výšky hrubého dlhu Slovenska a návrhu opatrení na jeho zníženie, ktoré na stredajšie rokovanie vlády predložilo ministerstvo financií.


Vláda v tomto kontexte už urobila úvodné kroky k zavedeniu dane na sladené nápoje a rozšíreniu zdanenia tabakových výrobkov. Ďalej sa plánujú viaceré opatrenia ako na príjmovej, tak výdavkovej strane. Na príjmovej by malo ísť o opatrenia, ktoré rozložia záťaž zo zvýšenia daňových príjmov naprieč spoločnosťou s dôrazom na zdanenie väčších firiem, vysokopríjmových zamestnancov a negatívnych externalít. Na výdavkovej strane sa analyzujú možnosti šetrenia na prevádzke štátu, úspory na strane výdavkov na mzdy a aj zadresnenie niektorých dávok.

Vláda už prijala konsolidačný balíček v objeme 1,4 percenta HDP, ktorého pozitívny vplyv na deficit bol tlmený aj novými prioritami vlády najmä v sociálnej oblasti a tiež inými faktormi mimo kontroly. Ide najmä o rastúce úrokové náklady, pomalší rast daňovo-odvodových príjmov či nárast výdavkov v obrane. Na druhej strane vláda už nepočíta s vyplácaním energopomoci od budúceho roku a počíta sa tiež s tlmením rastu mzdových nákladov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: