Slovenské ubytovacie zariadenia ani po štyroch rokoch od vypuknutia pandémie ochorenia covid-19 nedosiahli úroveň návštevnosti z roku 2019. Upozorňujú na to zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).


Počet návštevníkov v slovenských ubytovacích zariadeniach vlani stúpol takmer o pätinu na 5, 7 milióna. V porovnaní s číslami pred vypuknutím pandémie ale stále chýba približne 400-tisíc zahraničných a 300-tisíc domácich návštevníkov.

Na Slovensku sa celkovo vlani ubytovalo viac ako 2-milióny zahraničných turistov. Najlepšie čísla zaznamenali v Bratislavskom a Žilinskom kraji, ktoré vlani navštívilo približne 1, 3 milióna ľudí. Na treťom mieste sa umiestnil Prešovský kraj. „Aj napriek tomu však v celkovom počte prenocovaní stále zaostávame za rokom 2019, čo nie je pozitívna správa,“ vysvetľuje generálny manažér AHRS Martin Novotný.

Najviac návštevníkov vlani opäť smerovalo do obľúbených stredísk v Nízkych a Vysokých Tatrách, pričom väčšinu klientely tvorili domáci návštevníci. Na Slovensko vlani prišli najmä turisti z Česka, Poľska, Maďarska, Nemecka či Rumunska. Oproti predchádzajúcim rokom významnejšie stúpol počet návštevníkov z Poľska, Litvy a Slovinka.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: