Vďaka mimoriadnej valorizácii budú vyššie aj novopriznané dôchodky. Výška dôchodku sa zvyčajne počíta tak, že sa vynásobí počet odpracovaných rokov s priemerným osobným mzdovým bodom a aktuálnou dôchodkovou hodnotou. Takto vypočítaná suma sa ešte zvýši o januárovú valorizáciu. Keďže v júli prebehla aj mimoriadna valorizácia dôchodkov, budú sa nové dôchodky navyšovať aj o ňu.


V januári sa dôchodky valorizovali o 11,8 percenta. Preto sa o rovnaké percento navýšia aj novopriznané dôchodky. Okrem toho sa zvýšia aj o mimoriadnu valorizáciu vo výške 10,6 percenta. Vďaka tomu sa zabezpečí, že ľudia, ktorí odídu do penzie v druhom polroku nebudú v nevýhode v porovnaní s tými, ktorí do dôchodku odišli skôr.

Napríklad ak by niekomu vyšiel dôchodok vo výške 500 eur, po započítaní oboch tohtoročných valorizácií bude mesačne dostávať 618,30 eura. Ak by o dôchodok požiadal v prvom polroku, dostal by 559,10 eura. Táto suma by sa mu teraz zvýšila na 618,30 eura.

Portál Finsider preto aktualizoval aj svoju kalkulačku na výpočet dôchodku. Tá informatívne vypočíta približnú výšku dôchodku na základe hrubej mzde a počtu odpracovaných rokov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: