Banky na Slovensku majú v súčasnosti jedno z najvyšších daňových zaťažení v Európskej únii (EÚ), ktoré výrazne prevyšuje priemer krajín EÚ. Informovala o tom Slovenská banková asociácia (SBA) na základe výsledkov porovnania výšky daní jednotlivých bánk pôsobiacich v EÚ


Vo viacerých krajinách zaviedli vlády mimoriadne zdanenie formou bankových odvodov. Od roku 2022 narástol podľa SBA počet takýchto nových daní až o sto percent.

Dodatočné zdanenie bánk na Slovensku, ktoré je účinné od januára 2024, by malo len v tomto roku priniesť do štátneho rozpočtu približne 340 miliónov eur. To podľa SBA v porovnaní so ziskom bánk predstavuje najvyššie zdanenie bánk v únii.

„Podiel výšky odvodu k zisku pred zdanením je na Slovensku vôbec najvyšší v EÚ a je viac ako 2,5-krát vyšší ako priemer EÚ. Rovnako vysoký je aj ukazovateľ podielu výšky odvodu k celkovým aktívam, ktorý je dvakrát vyšší ako priemer EÚ. Slovensko má v EÚ druhú najvyššiu hodnotu tohto ukazovateľa. Na prvom mieste je Lotyšsko, ktoré dočasnú daň bude uplatňovať len v roku 2024,“ uviedla SBA.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: