Svetový elektronický sektor čelí už od roku 2017 intenzívnej rivalite medzi Spojenými štátmi a Čínou. Konflikt, ktorý zahŕňa clá, kontroly vývozu či snahy o získanie technologického prvenstva, preusporiadal dodávateľské reťazce a priniesol miliardové straty na vývoze. Čínske spoločnosti sa pritom snažia presadiť najmä v oblasti polovodičov a umelej inteligencie, no ich pozícia na globálnom trhu je stále oslabená reštrukturalizáciou obchodných tokov i rastúcim tlakom konkurencie.

„Vzájomná závislosť medzi týmito dvoma mocnosťami však zostáva silná, a to aj napriek tvrdej konkurencii, ktorá by mohla do roku 2035 toto odvetvie rozdrobiť,“ konštatuje spoločnosť Coface v najnovšej analýze. Napriek nepriazni obchodného prostredia smeruje zhruba 30 % strojov vyrobených v USA pre polovodičový priemysel aj naďalej do Číny, ktorá naopak figuruje ako významný dodávateľ komponentov pre spotrebnú elektroniku.

„Takmer 30 % strojov na výrobu polovodičov vyvážaných Spojenými štátmi je stále určených pre Čínu,“ upozorňuje Coface. Príklon amerických firiem k producentom vo Vietname, na Taiwane či v Mexiku však svedčí o snahe diverzifikovať výrobu v prípade ďalšej eskalácie napätia. Zároveň je pre podniky v USA dôležité zachovať si prístup na čínsky trh, ktorý má veľký potenciál rastu.

„Americké spoločnosti totiž za posledné desaťročie získali 54 % ziskov vytvorených globálnym elektronickým priemyslom, pričom tento podiel sa zvýši na 88 %, ak zahrnieme aj ich japonské, juhokórejské a taiwanské náprotivky. Čínske spoločnosti zároveň napriek rastúcemu predaju a významnému technologickému pokroku získali len 7 % ziskov svetového elektronického priemyslu a zostávajú ďaleko za lídrami v strategickom segmente polovodičov,“ uvádza Coface. Z dlhodobého hľadiska tak môžu byť čínske podniky naďalej technologicky znevýhodnené, pokiaľ sa nedostanú k moderným výrobným procesom a kľúčovým surovinám.

Analýza Coface poukazuje aj na možné scenáre v budúcnosti. „Budúcnosť svetového elektronického priemyslu by sa dala rozdeliť do rôznych scenárov, od „technologickej stagnácie“ až po „technologický zlom“. V najextrémnejšom scenári by stupňujúca sa rivalita medzi USA a Čínou v kombinácii s nástupom prevratných technológií mohla viesť k úplnému rozdeleniu globálnych dodávateľských reťazcov,“ uvádza Coface. V praxi by to znamenalo dve paralelné ekosystémy, pričom krajiny a firmy by boli nútené vyberať si stranu, čo by sťažilo prístup k niektorým trhom.

Vzhľadom na dlhé inovačné cykly hrozí ešte väčšia fragmentácia sektora do roku 2035. Firmy čeliace zásahom do svojich dodávateľských reťazcov musia s takýmito rizikami počítať. „Náklady spojené s touto nestálosťou v už aj tak cyklickom odvetví sa pravdepodobne zvýšia. Aby sa spoločnosti prispôsobili, musia diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce, podporovať regionálne rozhodovanie a zlepšiť riadenie rizík a dodržiavanie predpisov, aby si zachovali konkurencieschopnosť v čoraz fragmentovanejšom globálnom prostredí,“ dodáva Coface.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: