Inflácia by mala v budúcom roku výrazne klesnúť. Vo svojej najnovšej prognóze to uviedla Národná banka Slovenska (NBS).


Kým v tomto roku by ceny na Slovensku mali vzrásť o 9,4 percenta, v budúcom roku by podľa NBS mala priemerná inflácia dosiahnuť 3,5 percenta. Celková inflácia by tak mala byť v porovnaní s prechádzajúcimi prognózami mierne nižšia.

„Rýchlejšiemu zníženiu inflácie bude v roku 2024 zabraňovať nevyhnutné dorovnanie regulovaných cien energií pre domácnosti na trhové ceny,“ uviedla NBS.

Inflačné tlaky podľa nej odznievajú najmä pri potravinách. „Prispievajú k tomu nižšie ceny energetických a poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch, ktoré usmerňujú aj ceny tuzemských výrobcov,“ tvrdí NBS. Takisto silnejší kurz eura a nižšia inflácia dovážaných produktov pomáhajú tlmiť rast cien spotrebných tovarov.

„Rizikom budúceho cenového vývoja ostáva prenos vyšších mzdových nákladov. Pretrvávajúce pnutia na trhu práce môžu pri mzdových vyjednávaniach vytvárať priestor na dobiehanie prepadu reálnych príjmov z minulého a tohto roka. Predstavuje to riziko zotrvania inflácie na vyšších hodnotách aj v nasledujúcich rokoch,“ dodala NBS.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: