Investičná skupina Arca už nebude vlastniť polovicu sprostredkovateľskej firmy Finportal. Jej podiel odkúpi NN. Niekoľkomesačné rokovania dnes obe spoločnosti zavŕšili podpisom zmluvy. Podľa informácií Finsidera predaj už odobril veriteľský výbor Arca Investments. Teraz ho ešte musí posúdiť Protimonopolný úrad.

„Naším zámerom je využiť synergie medzi NN a Finportalom pri zachovaní vzájomnej nezávislosti. Táto dohoda nám prináša veľa príležitostí pri skvalitňovaní servisu pre našich klientov či súčasných obchodných partnerov. Jednou z najdôležitejších oblastí s veľkým potenciálom je práve digitalizácia, v ktorej je Finportal bezpochyby jedným z trhových lídrov. Spoločnosť Finportal a ľudí, ktorí za ňou stoja, chceme podporovať v mnohých oblastiach. Zároveň budeme hľadať príležitosti pre ďalší rozvoj našich interných distribučných sietí v NN,“ povedal o dohode generálny riaditeľ spoločnosti NN Peter Brudňák.

Arca sa krátko po vstupe do Finportalu dostala do problémov

Na čele Finportalu zostane aj naďalej zakladateľ spoločnosti a predseda predstavenstva Rudolf Adam. „Doterajšia spolupráca s NN ukázala, že máme spoločné hodnoty a vízie postavené na nezávislosti, profesionalite a transparentnosti, s veľkým dôrazom na starostlivosť o klienta. Toto spojenie ešte viac posilní našu finančnú stabilitu a prinesie nové príležitosti na rozvoj spoločnosti Finportal. Okrem exkluzívnych produktov, ktoré prinesieme našim partnerom, a transparentnosti pri výbere produktov bude, samozrejme, zachovaná aj garancia klientskeho kmeňa,” vraví R. Adam. Očakáva, že transakcia bude schválená Protimonopolným úradom do konca marca.

Arca kúpila polovičný podiel vo Finportale na konci roku 2019. Už v júni nasledujúceho roku sa dostala do problémov, keď nedokázala investorom splatiť trojmesačné zmenky, na ktorých im pôvodne sľubovala výnos 6,082 percenta a označovala ich za „predátora medzi investíciami.“ Firma následne tvrdila, že problémy vyrieši do niekoľkých týždňov. Na konci júna však získala ochranu pred veriteľmi na základe zákona Lex korona. V auguste mala splatiť ďalšie dlhopisy, no ani na ich vyplatenie nemala peniaze.

V Českej republike v súčasnosti prebieha reštrukturalizácia spoločnosti Arca Investments. Predaj podielu vo Finportale preto musel odobriť veriteľský výbor.

Finportal plánoval po vstupe Arcy expanziu na český trh, ku ktorej nakoniec neprišlo. Arca chcela pod Finportal začleniť všetky svoje distribučné siete. V minulosti sa Arca pokúšala založiť vlastný broker pool, no nevyšlo jej to.

Spätný odkup akcií nevyšiel

Ešte v októbri 2020 predseda predstavenstva Finportalu Rudolf Adam pre týždenník Trend povedal, že firma rieši odkúpenie podielu od Arca Investments. Chcel si uplatniť dohodu v akcionárskej zmluve, v ktorej boli ustanovenia o predkupnom práve a o práve požadovať prevod. K tomu nakoniec neprišlo.

Ani jedna zo zmluvných strán nekomunikovala cenu, ktorú NN zaplatí za podiel vo Finportale. Podľa informácií Finsidera si Arca za svoju časť vypýtala výrazne vyššiu sumu, než koľko zaň v roku 2019 zaplatila.

Spoločnosť Finportal vznikla v roku 2010. Na rozdiel od väčšiny ostatných sprostredkovateľských spoločností, ktoré fungujú na báze multi level marketingu, sa Finportal profiluje ako broker pool. To znamená, že poskytuje zázemie pre sprostredkovateľov, ale tí vystupujú pod svojim vlastným menom. V roku 2020 Finportal dosiahol príjmy z predaja služieb na úrovni 25,5 milióna eur. Podľa výšky tržieb bol tak Finportal štvrtou najväčšou spoločnosťou na trhu. Za minulý rok spoločnosť oznámila rast na úrovni 40 percent a jej tržby sa tak vyšplhali na 36 miliónov eur. Firma by tak mala atakovať tretiu priečku medzi najväčšími sprostredkovateľmi.

Agenti Finportalu vlani sprostredkovali úvery v objeme 1,1 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 45 percent. Pri životnom poistení hovorí Finportal o náraste o 37 percent a pri neživotnom o 55 percent. Objem majetku pod správou sa vlani medziročne zvýšil o 100 percent na 102 miliónov eur.

NN patrí do holandskej skupiny NN Group. Na Slovensku pôsobí od roku 1996, keď tu svoje služby začala ponúkať pod značkou Nationale-Nederlanden. Vyše desať rokov tu firma pôsobila pod značkou ING. V roku 2015 sa firma vrátila k pôvodnej značke a zmenila sa na NN. V roku 2019 NN pohltilo poisťovňu Aegon. Na Slovensku sa tak z NN stala treťou najväčšou životnou poisťovňou.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: