Finportal sa rýchlo blíži k prvej trojke najväčších sprostredkovateľských spoločností na slovenskom trhu. Firma vlani rástla o 40 percent a jej obrat sa tak vyšplhal na 35 miliónov eur. Vyplýva to z údajov, ktoré Finportal poskytol portálu Finsider.

Predseda predstavenstva spoločnosti Finportal Rudolf Adam tvrdí, že firme sa darilo vo všetkých produktových segmentoch. „Objem úverov sprostredkovaných našimi obchodnými partnermi v roku 2021 bol vo výške 1,1 miliardy eur, čo je nárast o viac ako 45 % v porovnaní s rokom 2020. V mesiacoch máj, november a december sa nám dokonca podarilo prekonať hranicu 100 miliónov eur v objeme hypoték za mesiac,“ vraví R. Adam. Finportal by si tak mal upevniť pozíciu najväčšieho hráča v oblasti sprostredkovania hypoték.

Finportal hlási rast aj pri sprostredkovaní poistenia. „V životnom poistení sme sprostredkovali zmluvy v hodnote 6 miliónov eur čo predstavuje 37 % medziročný nárast. V rámci neživotného poistenia to bol objem 102 miliónov eur a medziročný nárast o viac ako 95 %,“ hovorí R. Adam.

Finportal navýšil počet agentov

Spoločnosť v roku 2021 spustila nový projekt s názvom Finportal Corporate Center, ktorý je zameraný na poskytovanie zamestnaneckých benefitov. Firma prostredníctvom tohto projektu ponúka zamestnávateľom špeciálny produkt, ktorý pripravila v spolupráci s poisťovňou Uniqa. V spolupráci s poisťovňou Union zase ponúka poistenie profesijnej zodpovednosti pre lekárov.

Firma dokázala v roku 2021 navýšiť počet agentov, s ktorými spolupracuje. Kým na začiatku minulého roku mala podľa údajov Národnej banky Slovenska zazmluvnených 1 689 podriadených finančných agentov, na začiatku roku 2021 ich bolo už 1 874.

Finportal vznikol v roku 2010. Kým väčšina sprostredkovateľských firiem na trhu pôsobí na princípe multi level marketingu, Finportal sa profiluje ako broker pool. To znamená, že agentom núka zázemie, tí však vystupujú pod svojim vlastným menom.

Na hranici prvej trojky

Obrat vo výške 35 miliónov eur znamená, že Finportal sa výrazne priblíži trom najväčším spoločnostiam na trhu podľa výšky tržieb. Tretia najväčšia spoločnosť Respect Slovakia v roku 2020 dosiahla tržby na úrovni 37,6 milióna eur. Pred Respectom bola ešte spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko s tržbami 41,1 milióna a Partners Group SK, ktorý vykázal v roku 2020 tržby vo výške 44,5 milióna.

Ani jedna z týchto spoločností zatiaľ nezverejnila výsledky za rok rok 2021. Spoločnosti Respect od roku 2017 tržby každoročne klesajú. V roku 2017 boli ešte na úrovni 44,9 milióna eur.

Partners Group SK naopak v posledných rokoch rástol. Firma v októbri zverejnila predbežné výsledky za prvých deväť mesiacov roku 2021. Jej tržby od januára do septembra minulého roku vzrástli o 20 percent. Ak by sa tento rast potvrdil aj v zostávajúcich troch mesiacoch, celkové minuloročné tržby firmy by sa mali pohybovať okolo 53 miliónov eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: