Napriek kríze broker pool Finportal vlani dokázal navýšiť svoj obrat o 18 percent na 25 miliónov eur. Výkonný riaditeľ spoločnosti Peter Farkaš tvrdí, že v pandemickom roku im výrazne pomohlo to, že včas investovali do digitalizácie.


Vďaka digitalizácii Finportal takmer všetky zmluvy neživotného poistenia vlani uzatvoril online. „Už pred začiatkom pandémie sme mali 90 % produkcie uzatváranej online cez náš portál najpoistenie.sk, ktorý umožňuje nielen porovnať všetky produkty neživotného poistenia, ale aj bezpodpisovo dojednať zmluvu,“ vraví Farkaš. Počet uzatvorených zmlúv v oblasti neživotného poistenia vlani vzrástol o 24 percent a nová produkcia dosiahla 6,3 milióna eur.

Finportal rástol aj v životnom poistení, napriek tomu, že v celosvetovom meradle záujem o životné poistenie v prvom polroku minulého roka klesol o 9,5 percenta. Finportal zaznamenal medziročný nárast o 20 percent a objem nových obchodov vyjadrený v ročnom poistnom dosiahol 4,5 milióna eur.

Broker poolu sa darilo aj pri hypotékach. Rast produkcie nových hypotekárnych úverov dosiahol 23,6 percenta a celkovo tak Finportal sprostredkoval hypotéky v objeme 800 miliónov eur. Finportal sa vďaka tomu stal jednotkou v sprostredkovaní hypoték.

Kríza a pokles na trhoch vlani naštartoval aj záujem o investovanie. Vo Finportale narástli investície o 35 percent a objem majetku pod správou dosiahol 45 miliónov eur. Investori navyše v porovnaní s predchádzajúcou krízou zmenili svoje správanie. „Kým pred 12 rokmi ľudia masívne vyberali prostriedky z fondov, tentokrát sa unáhleným výberom vyvarovali,“ hovorí Farkaš.

Finportal získal vlani aj nových partnerov, keď sa pre spoluprácu s týmto broker poolom rozhodlo až 60 spoločností. Tí so sebou priviedli 450 finančných sprostredkovateľov. V súčasnosti tak Finportal spolupracuje s viac ako 380 nezávislými spoločnosťami, pre ktoré pracuje viac ako 1 800 finančných agentov.