Zisk bánk v prvých deviatich mesiacov tohto roku dosiahol 569 miliónov eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, keď zarobili 313 miliónov eur, to predstavuje nárast o 82 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Banky na Slovensku dokázali výrazne navýšiť svoj zisk najmä vďaka tomu, že od polovice minulého roku ich nezaťažuje bankový odvod a navyše vlaňajší rok poznačila výsledky ich hospodárenia koronakríza. Naposledy dokázali banky v prvých deviatich mesiacoch zarobiť viac ešte v roku 2011. Vtedy zisk bánk výrazne narástol po dvoch slabých rokoch.

Keďže od začiatku minulého roku museli banky platiť odvod vo výške 0,4 percenta zo všetkých vkladov, ktoré spravujú, vlani odviedli štátu 147,8 milióna eur. Pretože od júla minulého roku tento odvod nemusia platiť, aj jeho samotné zrušenie by stačilo na podstatné navýšenie zisku bankového sektora.

Na úveroch zarábajú čoraz menej

No zisk bánk narástol aj preto, že sa nenaplnili ich obavy z nárastu počtu neplatičov. Vlani na jar po vypuknutí koronakrízy finančné domy začali vo veľkom tvoriť opravné položky. Pripravovali sa tak na nárast nezamestnanosti a na to, že mnoho ľudí nedokáže svoje úvery naďalej splácať. Začiatkom tohto roku, potom čo skončil pandemický odklad splátok, sa väčšina ľudí vrátila k riadnemu splácania. Banky tak v tomto roku tvoria výrazne nižšie opravné položky ako vlani. Kým počas prvých deviatich mesiacov minulého roku finančné inštitúcie navýšili opravné položky o 296 miliónov eur, v tomto roku to bolo len o 41 miliónov.

Oblasť, v ktorej sa naopak bankám darí čoraz menej, sú úvery. Napriek tomu, že neustále poskytujú viac a viac pôžičiek, ich príjmy z nich klesajú. V porovnaní s prvými deviatimi mesiacmi minulého roku klesol bankám čistý úrokový výnos o 30 miliónov eur na 1,214 miliardy. Tento prepad je už dlhodobý. Napríklad v prvých deviatich mesiacoch roku 2016 banky dosahovali čisté úrokové príjmy o 123 miliónov eur vyššie ako v tomto roku.

Banky zarábajú na úrokoch menej najmä pre nízke úrokové sadzby. Tie v posledných rokoch vytrvalo klesali a úverovým inštitúciám ich pokles nedokázal vykompenzovať ani narastajúci objem poskytovaných pôžičiek. V septembri priemerný úrok z novoposkytnutých hypotekárnych úverov dosiahol 0,87 percenta, čo je najmenej v histórii. Priemerný úrok zo všetkých splácaných hypoték dosahoval 1,12 percenta, čo je takisto historické minimum.

Zisk bánk navyšuje príjem z poplatkov a provízií

Prepad príjmov pri úveroch sa banky snažia vynahradiť vyššími príjmami z poplatkov a provízií. Až donedávna sa im to veľmi nedarilo. Čisté príjmy z poplatkov a provízií im začali razantnejšie rásť až v tomto roku. V prvých deviatich mesiacov dosiahli 504 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 48 miliónov eur.

Bankám sa darí navyšovať príjem z poplatkov a provízií najmä vďaka tomu, že inkasujú čoraz viac za sprostredkovanie predaja produktov iných finančných inštitúcií. Ide najmä o predaj poistiek či investičných produktov.

Aj keď banky už zarábajú viac ako pred krízou, na ich výsledkoch vidno, že sa stále snažia šetriť. Náklady na zamestnancov im medziročne klesli o štyri milióny eur na 496 miliónov. A približne jeden milión ušetrili na nákladoch na propagáciu. Naopak náklady na správu a údržbu informačných technológií medziročne vzrástli o 19 miliónov eur na 135 miliónov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: