Česká maklérska spoločnosť Partners sa rozrastá na finančný holding. Potom, ako si Partners založil vlastnú poisťovňu, investičnú spoločnosť a dôchodkovú spoločnosť, najväčší český maklér otvoril aj vlastnú banku. To sa nepáči iným finančným domom, ktoré s Partnersom rušia zmluvy. Partners na to zareagoval tak, že svojich maklérov presúva pod inú firmu. Informoval o tom portál HN.cz.

„Vzhľadom na konflikt záujmov v súvislosti so vznikom Partners Banky prechádzajú poradcovia Partners v oblasti hypoték pod Gepard Finance,“ potvrdil pre HN spolumajiteľ Partners Financial Services Petr Borkovec.

Sprostredkovatelia, ktorí prejdú pod Gepard Finance, budú naďalej pôsobiť v pobočkách Partners Banky. Klienti si tak v tejto banke budú môcť zariadiť aj hypotéku od konkurenčnej banky.

Do Gepard Finance by malo podľa HN prestúpiť celkovo 1 500 poradcov. Doteraz ich tak urobilo už asi 500. V prípade, že prejde aj zvyšných tisíc, firma sa stane druhým najväčším poskytovateľom hypoték v Českej republike. Prvým je Broker Trust, ktorý má približne 2 600 agentov.

Ak by Partners neurobil takýto presun, pravdepodobne by nemohol ponúkať hypotéky viacerých významných bánk na trhu. Ukončenie zmluvy s Partnersom pre HN potvrdila Česká spořitelna. Komerční banka zase uviedla, že zmluva bude ukončená ku koncu prvého polroku tohto roku. Naopak hovorca UniCredit potvrdil, že s Partnersom stále spolupracujú a k budúcemu vývoju sa nechcel vyjadriť.

Partners Banka ešte nekonkuruje tradičným bankám v oblasti hypoték. Zatiaľ ponúka len vkladové produkty. No ešte v tomto roku chce pridať do svojho portfólia aj hypotéky. Klasické banky sa preto obávajú, že sprostredkovatelia Partners sa budú snažiť presúvať úvery, ktoré skôr sprostredkovali, do vlastnej banky.

Český Partners od roku 2022 pôsobí aj na Slovensku pod značkou Simplea. Tá avizovala, že má v pláne aj na slovenskom trhu ponúknuť produkty Partners Banky.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: