Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko chce k organickému rastu pridať aj akvizície. Minulý týždeň oznámila, že kupuje maklérsku firmu Poinfo. Vďaka tomu získa lepší prístup k sprostredkovaniu finančných produktom pre firmy. Akvizíciou si zároveň upevní svoju pozíciu v rebríčku sprostredkovateľov, aj keď na vylepšenie to stačiť nemusí.

Swiss Life bol vlani podľa výšky tržieb šiestou najväčšou sprostredkovateľskou firmou na Slovensku. Len o jednu priečku za Swiss Lifom skončila Brokeria, ktorá vyrástla práve na agentoch, ktorí v minulosti opustili Swiss Life. Keďže Brokeria vlani rástla rýchlejšie ako Swiss Life, už v tomto roku by sa jej mohla vo výške tržieb priblížiť. Kúpa spoločnosti Poinfo by mala zabezpečiť, že Swiss Life si svoje miesto pred Brokeriou udrží.

Swiss Life navyše kúpou Poinfa získa prístup k zaujímavej skupine zákazníkov, keďže táto spoločnosť sa špecializuje predovšetkým na sprostredkovanie poistenia pre firmy. Firma so sídlom v Nových Zámkoch má podľa údajov Národnej banky Slovenska licenciu pre sektor poistenia alebo zaistenia a od roku 2020 aj pre sektor poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Zároveň pôsobí aj ako viazaný finančný agent pre druhý a tretí dôchodkový pilier.

Poinfo si ponechá svoje meno

V súčasnosti má Poinfo zmluvu so 45 podriadenými finančnými agentmi. Každý z nich má len jedno oprávnenie a to pre sprostredkovanie v sektore poistenia a zaistenia. Spoločnosť má zastúpenie predovšetkým na južnom Slovensku a v Bratislave.

Firma má uzatvorené zmluvy s 15 poisťovňami. Okrem nich má zmluvu aj so spoločnosťou ČSOB Leasing a v druhom a treťom pilieri spolupracuje s dôchodkovými spoločnosťami zo skupiny Uniqa.

Podľa údajov v Registri účtovných závierok malo Poinfo vlani tržby vo výške 2,7 milióna eur, čo je približne rovnaký výsledok ako rok predtým. Čistý zisk firmy v roku 2021 dosiahol 391-tisíc eur, čo predstavuje medziročný nárast o 7,7 percenta.

Kým Poinfo sa špecializuje predovšetkým na poskytovanie služieb pre firmy, Swiss Life sa zameriava najmä na retailových klientov. Poinfo aj preto bude naďalej fungovať pod svojou doterajšou značkou. „Poinfo bude naďalej fungovať ako samostatná entita. Swiss Life Select aj Poinfo však budú benefitovať z tohto spojenia. Zatiaľ čo Poinfo získava strategického partnera, Swiss Life Select posilní divíziu korporátnych služieb,“ povedal pre Finsider generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Swiss Life Select Slovensko František Dragúň.

Nič by sa nemalo zmeniť ani pre terajších agentov spoločnosti Poinfo. Tí budú naďalej fungovať a vystupovať ako maklérska spoločnosť Poinfo. Agenti Swiss Life sa tak môže sústreďovať na retailových klientov a agenti Poinfa na tých firemných.

Swiss Life ide loviť vo vodách Respectu. Kupuje špecialistu na poistenie firiem
Poinfo sa špecializuje na sprostredkovanie poistenia pre firmy. (Ilustračné foto: Depositphotos)

Lukratívny biznis

Najväčším sprostredkovateľom, ktorý sa na Slovensku zameriava na firmy, je spoločnosť Respect Slovakia. Tá dlhodobo patrí k najväčším hráčom na trhu. Vlani obsadila s tržbami vo výške 37,7 milióna eur tretiu priečku rebríčka najväčších sprostredkovateľov. So ziskom vo výške 6,4 milióna eur išlo pritom o druhého najziskovejšieho makléra na trhu. V roku 2020 bol Respect podľa výšky zisku jednotkou medzi maklérskymi spoločnosťami.

Swiss Life tak zaloví v lukratívnych vodách firemného sprostredkovania. Vďaka tomu, že poistné zmluvy pre firmy sú zvyčajne uzatvárané na výrazne vyššie sumy v porovnaní s poistením pre domácnosti, dosahujú korporátni agenti vyšší výnos na jedného sprostredkovateľa. Napríklad Respect Slovakia má v súčasnosti zmluvu s 292 podriadenými finančnými agentmi. Naproti tomu spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, ktorá mala vlani tržby o päť miliónov eur vyššie ako Respect, má aktuálne zazmluvnených až 3 274 agentov. Podobný počet agentov mali obe firmy aj vlani. Napriek podobným výnosom bol zisk OVB vlani takmer o polovicu nižší v porovnaní s Respectom.

Aj spoločnosti Poinfo sa v porovnaní s klasickými maklérskymi spoločnosťami, ktoré sa zameriavajú na retailových klientov, darí nadštandardne. Podľa Finstatu hrubá marža firmy vlani dosiahla 38,51 percenta, čo je viac ako v prípade Respect Slovakia (31,02 %). Väčšina veľkých maklérskych spoločností vlani dosiahla hrubú maržu do 20 percent. Výnimkou bol len Partners Group SK s maržou na úrovni 32,08 percenta. Vysokú maržu majú aj sprostredkovatelia, ktorí patria lízingovkám.

Spoločnosť Poinfo sa prakticky od svojho vzniku pohybuje v zisku. Len v roku 2016, keď bola firma založená, vykázala pri nulových tržbách stratu na úrovni tisíc eur. Už v ďalšom roku jej zisk dosiahol 342-tisíc eur. Najnižší zisk firma vykázala v roku 2018, keď zarobila 298-tisíc eur.

O tom, že Swiss Life sa chce posunúť vyššie, svedčí aj to, že má chuť na ďalšie akvizície. „Sme otvorení možnostiam a chceme ďalej rásť. Komunikujeme s partnermi na trhu a ak bude opäť príležitosť investovať, tak ju využijeme,“ povedal F. Dragúň.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: