Na jeseň roku 2021 vstúpila na slovenský trh nová sprostredkovateľská spoločnosť Simplea. Stojí za ňou český maklér Partners Financial Services, ktorý v minulosti spolupracoval so slovenskou spoločnosťou Partners Group SK, hoci majetkovo nie sú prepojení.

Vlaňajšok predstavuje prvý celý rok, počas ktorého Simplea skutočne na Slovensku pôsobila. Jej riaditeľ Peter Michajlov tento rok hodnotí ako úspešný. „Narástli sme na približne 120 licencovaných spolupracovníkov, schválili 30 franšízových pobočiek, z ktorých sme už 8 stihli postaviť a úspešne otvoriť. Klientom sme priniesli dokonalú finančnú službu v bankovom prostredí a našim spolupracovníkom a sprostredkovateľom skvelé technologické zázemie, férové a transparentné dlhodobé finančné ohodnotenie,“ tvrdí.

Z pohľadu firmy bol podľa P. Michaljova rok 2022 „najmä o ladení procesov, posilňovaní interného produktového a administratívneho teamu, zdokonaľovaní systémov vzdelávania a postupného presunu know-how od našej českej materskej skupiny Partners.“

Od investičného poistenia k nízkonákladovému investovaniu

Aj keď spoločnosť ešte nemá finálne čísla za rok 2022, hrubý obrat by sa mal podľa P. Michaljova pohybovať okolo hodnoty troch miliónov eur. To je podľa neho po prvom roku prevádzky „akceptovateľný výsledok.“

P. Michajlov v minulom roku hodnotí na trhu pozitívne dynamický vývoj v oblasti investícií a investičného poradenstva. „Slovenský trh prešiel za uplynulý rok kus cesty, snáď sa konečne blížime k definitívnej rozlúčke s klasickým „old school“ investičkom a trh sa výrazne preklopí na stranu kvalitných nízkonákladových investičných produktov a transparentného rizikového životného poistenia.“

Firma podľa neho sledovala situáciu na hypotekárnom trhu v Českej republike, kde rastúce sadzby dorazili o niekoľko mesiacov skôr ako na Slovensko a extrémne zamávali tamojším trhom. „V našom prípade pretrvával záujem o refinancovanie existujúcich hypotekárnych úverov, meniace sa podmienky skomplikovali dostupnosť hypoték špecifickým skupinám klientov, najmä živnostníkom,“ vraví P. Michajlov.

Simplea plánuje zdvojnásobiť tržby

SImplea v roku 2023 očakáva dynamický rast, podľa jej šéfa firma plánuje otvoriť 20 až 25 franšízových pobočiek a zdvojnásobiť obrat.

Firma tak poľavila zo svojich pôvodných očakávaní. Ešte pred príchodom na Slovensko prezentovala partnerom, ktorí by mohli mať záujem o spoluprácu, že v roku 2022 očakáva tržby 7,6 milióna eur a v roku 2023 až 16,3 milióna eur.

„Z pohľadu trhu očakávame upokojenie rozbúreného trhu hypoték, pokles sadzieb na pôvodné úrovne roku 2021 určite očakávať nemôžeme, nepredpokladáme ale ani ich žiadny ďalší dramatický nárast. Tažšie ekonomické cykly zároveň u klientov oprávnene vyvolávajú otázky kvalitného zaistenia pre prípad výpadku príjmov alebo sťaženia životnej situácie, preto očakávame náš ďalší dynamický rast v sektore rizikového životného poistenia,“ dodal P. Michajlov.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: