Za posledný rok narástol na Slovensku počet sprostredkovateľov. Kým začiatkom minulého roku malo podľa údajov Národnej banky Slovenska licenciu na sprostredkovanie 16 227 podriadených finančných agentov, začiatkom tohto roku ich bolo už 16 735. Každý z nich má uzatvorenú zmluvu s niektorým zo 417 samostatných finančných agentov. Ich počet sa medziročne znížil o 20.

Napriek tomu, že na trhu pôsobia až štyri stovky samostatných finančných agentov, väčšina sprostredkovateľov pracuje pre tie najväčšie spoločnosti. Desať najväčších samostatných finančných agentov (podľa počtu sprostredkovateľov) má zmluvu s 11 195 podriadenými finančnými agentmi. Pre najväčšiu desiatku tak pracuje takmer 69 percent všetkých sprostredkovateľ na trhu.

Najviac zazmluvnených sprostredkovateľov má už tradične spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko. Tá mala na začiatku tohto roku 3 294 podriadených agentov. Za rok jej tak pribudlo 189 agentov. Takéto pohyby v počte agentov pri OVB nie sú nezvyčajné. Napríklad v auguste 2021 mala firma zazmluvnených 3 298 agentov.

Finportal sa môže priblížiť k OVB

Dvojkou na trhu podľa počtu sprostredkovateľov je Finportal. Ten dokázal za rok získať 402 nových agentov. Predstavuje to najvyšší medziročný prírastok medzi všetkými spoločnosťami na trhu. Percentuálne sa počet agentov Finportalu medziročne zvýšil o 21,5 percenta, čo je najvyšší nárast medzi veľkými spoločnosťami. Vďaka tomu sa počet zazmluvnených agentov v priebehu vlaňajška dostal nad dvojtisícovú hranicu a v súčasnosti má Finportal 2 276 agentov.

V tomto roku by Finportal mohol počet zazmluvnených agentov ešte výrazne navýšiť. Generálny riaditeľ NN SR Peter Brudňák v decembri minulého roku v rozhovore pre Finsider povedal, že pod Finportal plánujú presunúť dve vlastné siete sprostredkovateľov – jedna sa venuje životnému poisteniu a druhá dôchodkom a firemnej klientele. NN životná poisťovňa má pritom v súčasnosti 603 viazaných finančných agentov. Finportal by sa tak v tomto roku mohol v počte agentov výraznejšie priblížiť OVB.

Tretí najvyšší počet sprostredkovateľov má naďalej Partners Group SK. Aj keď táto firma dosahuje najvyššie tržby ako aj zisk zo všetkých samostatných finančných agentov, podľa počtu finančných agentov jej patrí až tretia priečka. Partners Group SK od svojich agentov vyžaduje, aby sa sprostredkovaniu venovali na plno, v iných spoločnostiach často mnohí ľudia vykonávajú sprostredkovanie popri svojom hlavnom zamestnaní. Pravdepodobne aj vďaka tomu dokáže Partners Group SK aj nižším počtom agentom dosahovať najlepšie finančné výsledky v sektore.

Za posledný rok Partnersu ubudlo 107 sprostredkovateľov. Počet agentov mu tak klesol druhý rok po sebe. V roku 2021 mu počet sprostredkovateľov klesol o 32.

K spoločnostiam, ktoré majú viac ako tisíc sprostredkovateľov, sa prvýkrát pridala aj spoločnosť Fingo.sk. Počet sprostredkovateľov jej medziročne narástol o 120 na 1 112. Ide o tretí najvyšší rast počtu sprostredkovateľov po Finportale a OVB.

Brokeria predbehla Swiss Life

Prvýkrát sa na piatu priečku v počte sprostredkovateľov dostala Brokeria. Nárast o 31 agentov jej stačil k tomu, aby predbehla Universal maklérsky dom ako aj Swiss Life Select Slovensko. V oboch týchto spoločnostiach totiž medziročne klesol počet sprostredkovateľov.

Predovšetkým posun v rebríčku pred Swiss Life pravdepodobne viacerých manažérov v Brokerii poteší. Brokeria totiž vznikla v roku 2016, keď do nej prešli viacerí ľudia zo spoločnosti Swiss Life, ktorá vtedy fungovala pod názvom Fincentrum. Šéf Brokerie Radoslav Červenec v júli 2022 v rozhovore pre Finsider povedal, že v najbližších dvoch až troch rokoch sa chcú dostať medzi päť najväčších spoločností podľa výšky tržieb. Podľa počtu sprostredkovateľov sa to Brokerii už podarilo.

Zaujímavosťou rebríčka najväčších sprostredkovateľov je spoločnosť ČSOB Leasing poisťovací maklér. Tá bola podľa výšky tržieb za rok 2021 jedenástou najväčšou spoločnosťou na trhu. Podľa výšky čistého zisku jej patrila tretia priečka. Tieto výsledky dosiahla napriek tomu, že má zazmluvneného len jedného podriadeného finančného agenta. Tým je najväčšia lízingová spoločnosť na trhu - ČSOB Leasing. Jej pracovníci prostredníctvom vlastného makléra uzatvárajú poistky pre svojich klientov, čo spoločnosti ČSOB Leasing poisťovací maklér stačí na to, aby patrila medzi najväčšie spoločnosti na trhu.