Universal maklérsky dom v roku 2022 oslávil 20. výročie pôsobenia na trhu. Firma sa za dve desaťročia vypracovala medzi najväčších finančných agentov na trhu. V roku 2021 jej patrila ôsma priečka v rebríčku top sprostredkovateľov podľa výšky tržieb. V roku 2022 bude pravdepodobne na podobnom mieste.

„V roku 2022 sme posilnili obchodné siete, opäť medziročne zvýšili kvalifikáciu postupom v kariére desiatkam sprostredkovateľov, zveľadili poolovú zložku o nových partnerov, potvrdili tržby cez 14 miliónov eur a finančné produkty doručili cez 200-tisíc klientom, čo predstavuje o štyri percentá viac ako v roku 2021,“ vraví obchodný riaditeľ spoločnosti Universal maklérsky dom Radoslav Koprda.

Firma pri príležitosti 20. výročia pôsobenia na trhu zmenila svoje logo. To sa skladá z dvanástich písmen U, ktoré sú sústredne usporiadané a vytvárajú tak motív slnka. Marketingový riaditeľ spoločnosti Stanislav Štefanik vlani pri predstavení loga povedal, že podobne ako je slnko zdrojom svetla dostupným pre všetkých, chce by aj Universal „slnkom vo svete finančných služieb, dostupný pre všetkých.“

Universal maklérsky dom prepracoval investičnú kalkulačku

Firme vlani klesol počet sprostredkovateľov. Podľa údajov Národnej banky Slovenska mal Universal začiatkom minulého roku zazmluvnených 665 podriadených finančných agentov. Začiatkom roku 2023 ich bolo 610. Viac agentov má aktuálne na Slovensku len päť spoločností.

R. Koprda vraví, že ich hlavnou úlohou bolo vlani „maximálne zjednodušiť predajné procesy, vyprecizovať odbornú pripravenosť siete, zvýšiť identitu poslania a nabrať nových talentovaných ľudí.“ Medzi hnacie motory podľa neho minulý rok patril vývoj digitálnych predajných nástrojov, ich precízne zapracovanie do obchodných zručností, aby ich čo najskôr mohli používať bežní ľudia.

„Do najvyššej možnej kvality sme prepracovali investičnú kalkulačku, stále viac obľúbený iŠanon, ktorý si získal už aj pozornosť médií a iné porovnávacie nástroje životného a neživotného poistenia pre absolútne ľahkú orientáciu sprostredkovateľov,“ hovorí R. Koprda.

Agenti prechádzali z hypoték na iné produkty

Veľkou výzvou pre všetkých sprostredkovateľov bol v roku 2022 vývoj na hypotekárnom trhu. Kým začiatok roka sa niesol v znamení rekordného záujmu o hypotéky, keď si všetci chceli zafixovať nízke úroky na čo najdlhšiu dobu, po náraste úrokových sadzieb záujem o úvery na bývanie prudko klesal.

Do problémov sa mohli dostať predovšetkým finanční agenti, ktorí sa úzko zameriavali na sprostredkovanie hypotekárnych úverov. Bolo preto dôležité, aby sa začali venovať aj iným sektorom. „Väčšina skupín dokázala prakticky obratom zmeniť svoje ťahy na bránku smerom ku kapitálovému trhu a životnému poisteniu. V novembri a decembri 2022 už prekonávali svoje produkcie spred roka,“ tvrdí obchodný riaditeľ spoločnosti Universal maklérsky dom. K rýchlejšej adaptabilite sprostredkovateľov počas zmien v úverovom biznise podľa neho prispela dlhodobá spolupráca so všetkými finančnými inštitúciami na Slovensku a s kľúčovými aj v Česku.

Spoločnosť Universal maklérsky dom chce aj v roku 2023 pokračovať v tom, čo vlani začala. „V roku 2023 budeme na týchto základoch stavať aj naďalej a prinesieme ešte modernejšie spôsoby práce s ľuďmi v spolupráci so zahraničnými partnermi a dojednávače poistenia,“ dodal R. Koprda.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: