Viaceré slovenské banky hneď po vypuknutí vojny na Ukrajine ponúkli utečencom možnosť založiť si bezplatný účet. Zmiernili aj striktné pravidlá, keďže nie všetci utečenci majú doklady, ktoré banky zvyčajne pri otváraní účtov vyžadujú.


Z údajov, ktoré poskytli banky portálu Finsider, vyplýva, že od vypuknutia vojny otvorili ľuďom z Ukrajiny už tisíce účtov. Najviac ich založila Tatra banka. „Počet novootvorených účtov od začiatku konfliktu sa blíži k päťcifernému číslu,“ vraví hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Tatra banka tak už čoskoro bude viesť 10-tisíc účtov, ktorí si tu založili utečenci z Ukrajiny.

Za Tatra bankou nasleduje v počte novootvorených účtov Slovenská sporiteľňa. K 4. aprílu evidovala 3 700 účtov, ktoré zriadila od vypuknutia vojny na Ukrajine. Ostatné banky počty účtov nespresnili, väčšinou hovoria o stovkách novootvorených účtov.

Miernejšie pravidlá

Ľuďom z Ukrajiny pri využívaní účtov pomohli nielen banky, ale aj zákonodarcovia. Poslanci totiž bankám v rámci Lex Ukrajina umožnili, aby boli pri otváraní účtov benevolentnejšie ako zvyčajne. V prípade, že by sa nezmenil zákon, pre banky by bolo problematické vychádzať utečencom v ústrety. Pri zakladaní účtu musia byť totiž veľmi obozretné a musia presne identifikovať, komu daný účet patrí. Dnes však môžu pri otváraní účtu akceptovať aj doklady, ktoré by im pred vojnou nestačili.

„Ak klient alebo klientka nemá pri sebe platný cestovný pas, predloží doklad o tolerovanom pobyte na území Slovenskej republiky s označením „Odídenec“ spolu s iným platným dokladom s fotkou a údajmi aspoň v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, údaj o trvalom pobyte alebo inom pobyte a štátna príslušnosť. Pobyt a štátnu príslušnosť môže klient preukázať aj čestným vyhlásením,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Podľa Slovenskej bankovej asociácie (SBA) takéto doklady nesmú mať porušenú celistvosť a údaje v nich musia byť dobre čitateľné. Banky tak môžu pri otváraní účtu akceptovať napríklad cestovné doklady či rôzne obdoby občianskeho preukazu.

Ukrajinskí klienti, ktorí si otvoria účet na základe takýchto alternatívnych dokladov, môžu svoj účet využívať až dovtedy, kým vláda bude poskytovať dočasné útočisko pre utečencov. V súčasnosti to je do 31. decembra 2022, ale toto obdobie sa môže predĺžiť. SBA tvrdí, že ak majiteľ účtu preukáže svoju totožnosť štandardnými dokladmi, ktoré banka vyžaduje aj od iných klientov, budú sa už na neho vzťahovať klasické podmienky jeho vedenia.

Aké výhody ponúkajú banky utečencom z Ukrajiny

Slovenská sporiteľňa

 • ponúka utečencom Space účet bez poplatku za vedenie účtu na 1 rok,
 • zadarmo sú prevody z a do Ukrajiny, aj výbery ukrajinskými kartami z bankomatov, banka zrušila poplatky za všetky platby z a do Ukrajiny (účinné 1. marca),
 • v najbližších dňoch chce docieliť, aby boli výbery z bankomatov ukrajinskými kartami bez poplatkov,
 • sporiteľňa zrušila poplatky za transparentné účty (za vedenie aj zverejňovanie), na ktoré sa zbierajú peniaze na pomoc ľuďom na Ukrajine.

VÚB banka

 • ukrajinským klientom poskytuje úľavy na poplatkoch, ako napríklad za vklad hotovosti v pobočke,
 • banka zrušila poplatky za platby na Ukrajinu, klientovi ich automaticky stornuje a vráti späť.

Tatra banka

 • pre občanov Ukrajiny poskytuje bezplatné vedenie existujúcich aj nových bežných účtov,
 • výbery z bankomatov sú bez poplatkov,
 • Tatra banka zrušila poplatky za všetky zahraničné prevody smerované na Ukrajinu – týka sa to všetkých klientov a všetkých prevodov z účtov vedených v Tatra banke.

ČSOB

 • novým i existujúcim klientom z Ukrajiny poskytuje vedenie bežného účtu s mesačným balíkom služieb bez poplatku,
 • za prevody na Ukrajinu si neúčtuje poplatky, resp. klientom tieto poplatky vráti,
 • obyvateľom Ukrajiny neúčtuje poplatky za zmenárenské činnosti.

UniCredit Bank

 • ľudia z Ukrajiny si môžu otvoriť bezplatný účet Start, zadarmo získajú aj platobnú kartu, ktorú si vyzdvihnú v pobočke,
 • odchádzajúce zahraničné platby na Ukrajinu pre retailových klientov sú až do odvolania úplne zadarmo.

365.bank

 • banka im ponúka účet na jeden rok zadarmo,
 • v rámci balíka môžu využívať aj bezplatné výbery z bankomatov a banka im vráti poplatok za prevod peňazí do Ukrajiny.

Zdroj: banky

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: