Letiskové salóniky ponúkajú možnosť oddychu a občerstvenia na letisku. Hoci vstup do nich nie je vôbec lacný, klienti viacerých slovenských bánk sa do nich môžu dostať so zľavou alebo úplne zadarmo. Stačí predložiť tú správnu platobnú kartu.

Kto už cestoval lietadlom, vie, že dlhší pobyt na letisku nie je práve je práve veľmi príjemný a často ani lacný. Dlhé čakanie v rade, následne sedenie na nepohodlných stoličkách, na ktorých treba stráviť desiatky minút až niekoľko hodín. K tomu treba pripočítať drahé jedlo či pitie v reštauráciách. Práve tieto problémy riešia letiskové salóniky. Za jeden poplatok ponúkajú neobmedzenú konzumáciu jedál či alkoholických i nealkoholických nápojov, k tomu pohodlné kreslá či možnosť sa osprchovať.

Letiskové salóniky môžu zvyčajne bezplatne využívať ľudia, ktorí cestujú prvou triedou. No vďaka svojim platobným kartám sa môžu do nich za zvýhodnenú cenu alebo dokonca aj zadarmo dostať aj ľudia, ktorí cestujú nízkonákladovými aerolinkami.

Napríklad na viedenskom letisku sa nachádzajú dva letiskové salóniky – Sky Lounge (terminál 3) a Vienna Lounge (terminál 1). Základný vstup do salónika Sky Longe stojí 39 eur a do Vienna Lounge 49 eur. Drahší salónik ponúka v cene napríklad jedlá, priestor pre rodiny, relaxačnú miestnosť s ležadlami či sprchy vrátane uterákov. Do oboch viedenských salónikov sa môžu dostať klienti slovenských bánk buď zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu.

V prípade, že dostane majiteľ karty zľavu, zvyčajne za vstup do letiskového salónika zaplatí okolo 25 eur. Pri cenách jedál a nápojov na letisku sa aj tento vstup oplatí. Cena jedného hlavného jedlo s nápojom v letiskovej reštaurácii vo Viedni sa ľahko dostane k veľmi podobnej cenovej úrovni. Ak k tomu niekto pridá pohár vína, dostane sa s konečnou cenou aj na výrazne vyššiu úroveň.

Ako môžu klienti bánk využiť letiskové salóniky zadarmo alebo so zľavou

Slovenská sporiteľňa

Klienti Slovenskej sporiteľne majú niekoľko možností, ako môžu využiť letiskové salóniky. Držitelia kreditných kariet Visa Gold a debetných kariet Visa Business Platinum môžu využiť bezplatný vstup do letiskových salónikov štyrikrát ročne. Karty umožňujú vstup na letisko Schwechat vo Viedni (Sky Lounge a Vienna Lounge) a letisko v Budapešti (SkyCourt Business Lounge). Po vyčerpaní štyroch vstupov je cena ďalšieho vstupu 27 eur na osobu.

Druhou možnosťou je využitie aplikácie Airport Companion Europe a s ňou spojené bezplatné členstvo v Dragon Pass (štandardne 99 dolárov). Platí pre kreditné karty karty Gold, debetné karty Visa Platinum, Business a Business Platinum. Aplikácia umožňuje vstup do viac ako 800 letiskových salónikov po celom svete. Letiskové salóniky v tomto prípade nie sú zadarmo, ale jeden vstup stojí 26 eur. Za rovnakú cenu môže držiteľ karty zakúpiť vstupy aj pre ďalšie osoby.

Treťou možnosťou je Visa Benefit Program, ktorý ponúka vstup do letiskového salónika FastTrack na pražskom letisku za zvýhodnenú cenu. Cena vstupu pre jednu dospelú osobu je 500 Kč, pre dieťa od 3 do 14 rokov 350 Kč, deti do troch rokov v sprievode dospelej osoby majú vstup zdarma. Program je určený pre kreditné karty Visa Gold, debetné karty Visa Platinum, Business a Business Platinum

Debetná karta Visa Platinum je súčasťou účtu Space účet X. Inak je mesačný poplatok za túto kartu 8 eur mesačne. Cena kreditnej karty Visa Gold je tiež 8 eur mesačne. Klient môže tento poplatok získať naspäť, ak splní podmienky vernostného programu. Napríklad pri úverovom rámci do tisíc eur stačí, aby zaplatil kartou v danom mesiaci aspoň 300 eur. Pri vyššom rámci je to 30 percent z celkového úverového rámca.

Karty Visa Business a Business Platinum sú súčasťou vybraných balíkov firemných účtov. Ak nie sú súčasťou niektorého z balíkov, tak je mesačný poplatok pri Visa Business je 3,50 eura a 8 eur pri Business Platinum.

VÚB banka

Držitelia kreditnej karty Mastercard World môžu bezplatne využiť letiskové salóniky Mastercard v Bratislave, Prahe a Viedni. Ostatné letiskové salóniky sú spoplatnené v zmysle aktuálne platného cenníka sumou 24 eur na osobu. Držiteľ kreditnej karty si môže do salónika zobrať kohokoľvek a za každú osobu zaplatí 24 eur. Celkovo možno navštíviť viac ako 750 letiskových salónikov na viac ako 300 letiskách po celom svete. Bezplatné vstupy sú bez obmedzenia počtu návštev.

Mesačný poplatok za vedenie kartového účtu je 8,50 eura. Klienti majú možnosť získať 100 % zľavu z mesačného poplatku v prípade, ak za mesiac vykonajú transakcie v celkovom objeme minimálne 700 eur. Okrem 100 % zľavy môžu získať zľavu tri eurá z mesačného poplatku v prípade, ak vykonajú za mesiac transakcie v celkovom objeme minimálne 500 eur.

letiskové salóniky
Letiskové salóniky dokážu spríjemniť dlhý pobyt na letisku (Ilustračné foto: Depositphotos)

Tatra banka

Benefit bezplatného vstupu do letiskových salónikov ponúka v rámci súkromných kreditných kariet Visa zlatá alebo Visa Platinum, v prípade firemných kreditných kariet Visa zlatá firemná.

Visa zlatá súkromná: Ponúka neobmedzené bezplatné vstupy pre držiteľa karty a jedného hosťa do VIP letiskového salónika (Vienna lounge a Sky lounge) na letisku Viedeň-Schwechat. Poplatok za kartu je 8 eur mesačne. Pri platbách v objeme 500 eur klient získate 50 % zľavu z mesačného poplatku za kreditnú kartu, pri platbách v objeme 1 000 eur je zľava 100 %.

Visa Platinum súkromná: Ku kreditnej karte klient získa automaticky členstvo v Priority Pass. Vďaka nemu môže využiť zadarmo letiskové salóniky pre seba a jedného hosťa po celom svete (vyše 1300 salónikov vo viac ako 600 mestách a 148 krajinách). Poplatok za kartu je 20 eur mesačne. Pri platbách v objeme 1 000 eur získa klient 50 % zľavu z mesačného poplatku za kreditnú kartu a pri platbách v objeme 2 000 eur až 100 % zľavu.

Visa zlatá firemná: Ponúka neobmedzené bezplatné vstupy pre držiteľa karty a jedného hosťa do VIP letiskového salónika na letisku Viedeň-Schwechat (Vienna lounge a Sky lounge). Poplatok za kartu je 100 eur ročne.

ČSOB

Držitelia kreditných kariet Mastercard Gold môžu bezplatne využiť letiskové salóniky vo Viedni, Bratislave a Prahe. Poplatok za vedenie karty je 9 eur mesačne. Banka klientom tento poplatok odpustí v prípade, ak mesačný objem zúčtovaných platieb kartou dosiahne minimálne 500 eur.

UniCredit Bank

Letiskové salóniky za zvýhodnenú cenu môžu využiť majitelia debetných kariet Visa Premium, Platinum, Infinite a Visa Business Premium a kreditných kariet Visa Gold, Visa Business Gold, a tiež Mastercard Gold a MC Gold Business. Tieto karty možno získať aj zadarmo: Visa Premium je zdarma k účtu Top, Visa Platinum je zdarma k účtu PB Platinum, Visa Infinite je zdarma k účtu PB Infinite, Mastercard Gold je zdarma k účtu PB Infinite aj PB Platinum, Visa Business Premium je zdarma k účtu Business Top, Visa Gold Credit je zdarma po splnení podmienok vernostného programu.

Držitelia prémiových a business Visa kariet majú k dispozícii letiskový salónik FastTrack Lounge na pražskom letisku, držitelia prémiových a business Mastercard kariet majú k dispozícii salóniky v Prahe, Viedni a Bratislave.

Vstup pre držiteľov Visa kariet nie je bezplatný, ale letiskové salóniky môžu oprávnení držitelia kariet využiť za zvýhodnenú cenu. Dospelá osoba, ktorá je držiteľom karty Visa, zaplatí za vstup 500 Kč (20 eur). Vstup do salónikov vo Viedni a Bratislave pre držiteľov Mastercard Premium kariet je zdarma, v Prahe stojí vstup 450 Kč, pre držiteľov Mastercard Business kariet je vstup do salónikov v Prahe, Viedni a Bratislave zdarma.

Ak si majiteľ karty zoberie do letiskového salónika niekoho so sebou, zaplatí za každú dospelú osobu 500 Kč (20 eur). Maximálne môže majiteľ karty vziať so sebou štyri dospelé osoby. Vstup za dieťa od troch do 14 rokov je 350 Kč (14 eur), deti do troch rokov majú vstup zadarmo.

Sprievod držiteľa Mastercard Premium karty platí za vstup v Bratislave 30 eur, vo Viedni do salóniku Vienna Longe zaplatí 39 eur, 29 eur vo Viedni do salóniku Sky Lounge a v Prahe stojí vstup pre sprievod 860 Kč.

Sprievod držiteľa Mastercard Business karty hradí v Bratislave 18 eur, vo Viedni v salóniku Vienna Lounge zaplatí 39 eur, vo Viedni v salóniku Sky Lounge vyjde vstup na 29 eur a v Prahe na 860 Kč.

Poštová banka

Poštová banka ponúka, ako benefit ku svojej platobnej karte Mastercard Gold, možnosť vstupu do letiskových salónikov v Bratislave, Prahe aj Viedni. Klienti môžu tieto letiskové salóniky využívať bezplatne. Pokiaľ so sebou zoberú aj hosťa, ten poplatok za vstup hradí a jeho výška závisí od toho, ktorý letiskový salónik bude využívať. V priemere ide o sumu od 18 do 39 eur.

J&T Banka

Letiskové salóniky môžu bezplatne využívať držitelia platobných kariet MasterCard World Elite a ich spolucestujúci. K ostatným typom platobných kariet je možné si službu zakúpiť za ročný poplatok 20 eur, každý vstup do salónika je potom pre držiteľa karty aj jeho spolucestujúceho spoplatnený sumou 30 eur.

Klienti môžu využívať vstup do viac ako 1 300 VIP salónikov v 600 mestách 138 krajín celého sveta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: