Napriek neustálemu rastu úrokových sadzieb na hypotékach záujem ľudí o úvery nepoľavuje. Naopak banky v súčasnosti poskytujú najviac úverov v histórii.

V marci banky na Slovensku poskytli hypotéky v celkovej výške 2,9 miliardy eur. V porovnaní s marcom minulého roku to predstavuje nárast o 122 percent. Banky pritom prvýkrát prekonali dvojmiliardovú hranicu pri hypotékach až vo februári tohto roku, keď prvé finančné domy oznámili zvyšovanie úrokov.

„Úvery na bývanie lámali v marci rekordy, veľa ľudí sa snažilo získať úver pred tým, ako stúpnu sadzby. Záujem bol nielen o nové úvery, keď takzvaný efekt predzásobenia potiahol objem novoposkytnutých úverov, ale výrazne sa zvýšila aktivita v refinancovaní,“ vraví PR špecialista Slovenskej sporiteľne Lukáš Havlík.

Záchrana pred vyšším úrokom

Aj keď priemerná úroková sadzba z novoposkytnutých hypoték v marci prekonala priemernú úrokovú sadzbu zo všetkých aktuálne splácaných úverov, dlžníci mali napriek tomu záujem svoje úvery refinancovať. „Zväčšujúci sa podiel refinančných hypoték potvrdzuje pretrvávajúci záujem o refinancovanie, tentokrát nie so snahou znížiť si úrokovú sadzbu, ale so snahou si ju zafixovať na čo najdlhšie obdobie aj keď vo vyššej výške, ako je ich aktuálna sadzba,“ vysvetľuje riaditeľ divízie úverov, stavebného sporenia a leasingu spoločnosti Finportal Adrian Luterán.

Mnohí ľudia si prenášajú svoj úver do inej banky, keďže vidia, že úroky rastú. Ak by čakali na koniec fixácie, mohli by dostať ešte vyšší úrok, než aký dávajú banky dnes. Navyše viaceré banky núkajú aj reštart fixácie. To znamená, že klient si ešte pred uplynutím viazanosti úrokovej sadzby túto viazanosť zmení. Súčasný úrok si vďaka tomu zafixuje na dlhšie obdobie.

Kým ešte nedávno mali žiadatelia o úver záujem predovšetkým o kratšie viazanosti, teraz sa boja nárastu úrokových sadzieb a uprednostňujú preto dlhšie fixácie. „Najvyšší záujem je o 10-ročnú fixáciu,“ vraví hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

UniCredit Bank registruje v súčasnosti niekoľkonásobne viac žiadostí ako štandardne. To sa odráža aj na dĺžke spracovania žiadostí. „Nápor je vysoký a samotný proces schválenia úveru až k podpisu zmluvy o úvere aktuálne dosahuje 20 pracovných dní, čo je prechodná záležitosť. Pred náporom bol štandard do päť dní od podania žiadosti,“ tvrdí Z. Ďuďáková.

Sprostredkovatelia odporúčajú ľuďom, ktorí doteraz neriešili úrok na svojej hypotéke, aby tak urobili čo najskôr. „Keďže je stále  možnosť preplatiť sankciu za predčasné splatenie úveru a ponúknuť klientovi výhodnú úrokovú sadzbu, odporúčam, aby využili posledné mesiace na to, aby si zafixovali výhodnú úrokovú sadzbu,“ radí odborný garant pre bankový sektor a kapitálový trh spoločnosti Universal maklérsky dom Vladimír Mandzák.

Záujem ešte dlho nemusí opadnúť

Aj keď budú úroky naďalej rásť, banky nečakajú, že by sa tak skoro znížil záujem o úvery. Poradca predstavenstva Slovenskej sporiteľne Juraj Barta v rozhovore pre Finsider povedal, že v Českej republike, kde sa začali zvyšovať úroky pre rokom, až donedávna dosahovali mesačné objemy hypotekárnych úverov rekordné úrovne. „Približne rok trvala fáza, keď ľudia považovali úroky za dostatočne výhodné a chceli si požičať čo najskôr, aj keď už boli vyššie ako predtým. Predpokladám, že aj u nás to bude podobné,“ dodal.

Vedúca oddelenia riadenia produktov a segmentov v mBank Soňa Holíková odhaduje za hraničnú úrokovú sadzbu, pri ktorej sa môže znížiť záujem klientov o hypotéky na úrovni okolo troch až štyroch percent. V súčasnosti väčšina klientov odchádza z banky s úrokom okolo dvoch percent, pri dlhších fixáciách sa sadzby pohybujú okolo troch percent.

A. Luterán z Finportalu predpokladá, že záujem o úvery sa neznížiť nikdy. „Hraničná sadzba však môže byť rozhodujúca pri výbere fixácie zo strany klienta. Z môjho pohľadu je tou hraničnou úrokovou sadzbou úroková sadzba 3 %,“ vraví.

Úroková sadzba je pritom len jedným z faktorov ovplyvňujúcich záujem o úvery na bývanie. „Do komplexu faktorov musíme zahrnúť napríklad aj ceny nehnuteľností, podmienky získania úvery, úroveň zadlženosti obyvateľov alebo výšku priemerných miezd. Zníženie záujmu o úvery na bývanie sa dá očakávať už po súčasnej vlne zvyšovania sadzieb. Nemusí to však znamenať pokles objemu úverov, ale len spomalenie jeho rastu,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: