Banky už od dlžníkov pýtajú za hypotéky výrazne vyššie úroky ako začiatkom roku. Niektoré finančné domy už stihli úroky zvýšiť aj viackrát. Kým ešte pred dvomi mesiacmi záujemcovia o úver bežne dostávali hypotéky s úrokom výrazne pod jedným percentom, v súčasnosti už väčšina bánk dáva hypotéky za viac ako 1,5 percenta. Pri dlhších viazanostiach klienti zaplatia aj viac ako dve percentá.

Kým pre dlžníkov je zvyšovanie úrokov zlou správou, pre sporiteľov ide naopak o dobrú správu. Ak banka zvýši úroky, ľudia, ktorí v nej majú uložené peniaze, zarobia viac. No tentoraz sa sporitelia nedočkali. Banky naďalej držia úroky na vkladoch blízko nule.

„Úverové produkty vo väčšej miere závisia od dlhších sadzieb, ktoré už vzrástli, preto dnes vidíme tlak na rast sadzieb úverov. Čo sa týka vkladov, sadzby Európskej centrálnej banky boli záporné, ale sadzby na vkladoch klientov spravidla nie. Pre banky to znamenalo, že vklady boli pre nich dlhé obdobie stratové. Preto na bežných účtoch neočakávame zvýšenie sadzieb, na sporiacich a termínovaných účtoch môže prísť k symbolickému nárastu,“ vysvetľuje analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Pri ročnom termínovanom vklade väčšina bánk aktuálne ponúka sporiteľom úrok vo výške 0,1 percenta. Znamená to, že ak na rok vložíte tisíc eur, banka vám za rok po zdanení vyplatí úrok vo výške 81 centov. Ak by niekto na takýto termínovaný vklad vložil 10-tisíc eur, zarobí 8,10 eura.

Aké úroky ponúkajú banky na ročnom termínovanom vklade

BankaÚrok (% p.a.)
Slovenská sporiteľňa0,01
VÚB banka0,01
Tatra banka0,01
ČSOB0,01
UniCredit Bank0
Prima banka0,51
mBank0,1
Poštová banka0,01
Raiffeisen Bank0,1
Privatbanka0,5
Fio banka0,06

Najvyššie zhodnotenie na ročnom termínovanom vklade v súčasnosti ponúka Prima banka a Privatbanka. Kým v Prima banke možno získať zhodnotenie vo výške 0,51 percenta, Privatbanka dáva o stotinu percenta menej. Prima banka takýto úrok dáva len klientom, ktorí u nej majú otvorený aj bežný účet. Bez neho úroková sadzba klesne na 0,01 percenta.

Úroky, ktoré banky v súčasnosti ponúkajú na sporiacich produktoch, výrazne zaostávajú za infláciou. Tá vo februári dosiahla 10,4 percenta. V praxi to znamená, že keďže sa peniaze v bankách takmer nezhodnocujú, no ceny služieb a tovarov výrazne lacnú, môžu si za svoje úspory kúpiť výrazne menej ako pred rokom.

Takýto stav je možný aj preto, lebo Slováci veľmi málo investujú. Aj keď súčasnú vysokú infláciu budú mať problém prekonať aj klasické investičné produkty, z dlhodobého hľadiska investície do akcií prekonávajú infláciu.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: