Úrokové sadzby z hypotekárnych úverov naďalej rastú. Cez víkend sadzby dvihli hneď dve veľké banky. VÚB banka ako aj Prima banka od soboty zvýšili sadzby pri všetkých fixáciách, ktoré majú v ponuke.

VÚB naposledy úroky zvyšovala koncom septembra. Vtedy sa zdražovanie pri jednotlivých fixáciách pohybovalo v rozmedzí od 0,6 po 0,9 percentného bodu. Teraz je zvyšovanie úrokov miernejšie a banka pri všetkých viazanostiach dvihla minimálny úrok o 0,3 percentného bodu.

Najlacnejšie budú naďalej vo VÚB hypotéky s ročnou viazanosťou úrokovej sadzby. Tie bude možné po novom získať s ročným úrokom od 3,69 percenta. Najviac si banka pýta za fix na šesť až desať rokov. Pri všetkých týchto viazanostiach vyžaduje minimálny úrok 4,39 percenta.

Vo VÚB môžu klienti získať minimálne úroky len v prípade, ak si v banke uzatvoria aj poistenie schopnosti splácať úver. Bez tejto poistky minimálna sadzba narastie o 0,2 percentného bodu. To znamená, že pod úrovňou štyroch percent zostane už len najkratšia fixácia úrokovej sadzby.

Ako VÚB zmenila od 3. decembra 2022 úroky z hypoték

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok3,393,69
3 roky3,593,89
4 roky3,693,99
5 rokov3,693,99
6 rokov4,094,39
8 rokov4,094,39
10 rokov4,094,39
Pozn.: Uvedené sú minimálne úrokové sadzby, ktoré klient získa, ak si v banke poistí úver.

Prima banka dvihla úroky z hypoték približne po mesiaci od posledného zdražovania. Najviac sa úrok zvýšil v prípade najkratšej viazanosti. Trojročný fix zdražel o 0,4 percentného bodu na 2,9 percenta. Pri dvoch dlhších viazanostiach, ktoré má Prima banka v ponuke, sa úrok dvihol o 0,3 percentného bodu.

Prima banka tak aj po zvýšení sadzieb ponecháva najkratšiu viazanosť pod trojpercentnou úrovňou a zároveň ani pri dlhších neprekročila štvorpercentnú hranicu.

Ako Prima banka zmenila od 3. decembra 2022 úroky z hypoték

FixáciaPôvodný úrok ( % p.a.)Nový úrok (% p.a.)
3 roky2,52,9
5 rokov3,03,3
7 rokov3,43,7
Pozn.: Banka núka tieto úrokové sadzby všetkým klientom, ktorí splnia podmienky na poskytnutie úveru.

Nové sadzby, za ktoré aktuálne ponúkajú banky hypotéky, sú už výrazne vyššie, než aký bol priemerný úrok z novoposkytnutých hypotekárnych úverov v októbri. Podľa údajov, ktoré NBS zverejnila na konci novembra, banky v októbri poskytovali nové hypotéky s priemernou úrokovou sadzbou 2,77 percenta. Dnes je síce možné v niektorých bankách dostať o niečo nižší úrok, ale len v prípade jednoročnej viazanosti sadzby.

Keďže väčšina klientov sa bojí ďalšieho nárastu sadzieb, uprednostňuje dlhšie fixácie. Z banky tak dnes väčšina klientov odchádza s úrokom medzi tromi až štyrmi percentami.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: