Skratka ESG, ktorá pokrýva profil a aktivity firiem v oblastiach ekológie, sociálnych faktorov a riadenia, sa v posledných rokoch stala veľmi dôležitou pri hodnotení celkovej výkonnosti spoločností. Zároveň zohráva stále významnejšiu úlohu aj pri skladbe portfólia investorov. ESG profil totiž odráža záväzky firiem k udržateľnosti, etickým postupom a spoločenskej zodpovednosti. Významný míľnik v tomto smere nedávno dosiahla aj spoločnosť Mastercard, keď získala najvyššie skóre ESG vo svojom odvetví.

Mastercard chce vyrábať plasty z recyklátu a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už 2040

Mastercard, ktorý je globálnym lídrom vo finančnom sektore, nedávno oznámil, že od prvého januára 2028 budú všetky jeho platobné karty vyrobené z udržateľnejších materiálov, ako sú recyklované plasty alebo plasty z biologických zdrojov, a zároveň prejdú certifikáciou. To predstavuje prelomový krok v oblasti platobných sietí. Okrem toho plánuje pomáhať aj svojim globálnym partnerom pri odklone od primárneho PVC. Spoločnosť zahájila „Program udržateľných kariet“ už v roku 2018, ale nedávno ho aktualizovala s tým, že svoju iniciatívu urýchľuje.

Zároveň chce Mastercard v rámci svojho cielenia na oblasť udržateľnosti dosiahnuť nulové emisie pri svojom podnikaní. Tento cieľ si najskôr stanovila k roku 2050, no neskôr záväzok posunula na rok 2040. Okrem toho Mastercard deklaruje, že už posledných päť rokov funguje jej prevádzka výhradne na elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

Stabilné miliardové zisky

Mastercard je druhým najväčším spracovateľom platieb na svete, ktorý v roku 2022 spracoval transakcie v hodnote takmer 8 biliónov USD. Pôsobí vo viac ako 200 krajinách, spracúva transakcie vo viac ako 150 menách a zamestnáva takmer 30-tisíc zamestnancov. Tomu zodpovedajú aj hospodárske výsledok, keď tržby spoločnosti dosiahli za 2. kvartál 2023 objem 6,3 miliardy USD a zisk 2,8 miliardy USD.

Akcie vo vytrvalom raste

Za posledný rok vzrástla hodnota akcií Mastercard na americkej burze NYSE o 12 percent na 369 USD za akciu a z päťročného hľadiska dosiahli akcie tejto spoločnosti dokonca 85-percentné zhodnotenie.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Mastercard ziskal najvyssi ESG rating

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Mastercard za posledných 5 rokov  (Zdroj: Investing.com)

ESG akcie dlhodobo skórujú lepšie

Podľa posledných dostupných dát patria k spoločnostiam s najlepším ESG ratingom na úrovni AAA výrobca procesorov do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek NVIDIA, technologický gigant Microsoft, ale aj jeho konkurent – softvérová spoločnosť Adobe.

Najmä počas pandémie sa ukázalo, že ESG investície preukázali lepšiu odolnosť voči výkyvom na trhu ako tradičné aktíva, a aj to je jedným z dôvodov, prečo si vybudovali dôležité miesto v skladbe portfólia investorov. Dopyt po udržateľných výrobkoch navyše neustále rastie, čo sa odzrkadľuje aj vo vyšších tržbách spoločností a prospieva vývoju ich akcií.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej