Najhodnotnejšia spoločnosť na svete odprezentovala nové smartfóny, hodinky a slúchadlá. Fanúšikovia značky či technologickí nadšenci neboli jediní, ktorí podujatie pozorne sledovali. Na novinky z dielne Apple okamžite zareagovali aj akciové trhy, ktoré opatrne narástli, avšak akcie spoločnosti sa na augustové maximá nevrátili.


Apple ukázal štvoricu nových iPhonov v rozličných konfiguráciách s inováciami kamery, displeja či výdrže batérie. Podujatie bolo tradične možné sledovať online na YouTube a po prvý krát od vypuknutia pandémie sa uskutočnilo aj priamo v centrále spoločnosti v kalifornskom Cupertine.

Kúpiť teraz či rok počkať? Rozhodnú spotrebitelia

Pálčivou otázkou okrem vylepšení je cena, ktorá tento rok pri základnom iPhone 14 narástla o 100 eur. Najdrahšia verzia 14 Pro Max s terabajtovým úložiskom bude v Európe stáť astronomických 2099 eur. Dôvodom zvýšených cien v Európe môžu byť problémy v spotrebiteľskom reťazci či zvyšujúce sa ceny kľúčových komponentov. Otázne však je, či Apple týmto krokom neodradí potenciálnych kupujúcich, ktorí si rozmyslia „upgrade“ v ekonomicky nestabilných časoch. Zaujímavé je, že Apple nezvýšil ceny na jednom zo svojich kľúčových trhoch – v Číne.

Celkový dojem z podujatia hodnotia nielen analytici ale reaguje naň aj akciový trh, ktorý nové modely prijal vlažne. Akcie Apple rástli iba mierne a momentálny vývoj zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by nabrali tempo rastu, ktorý sme videli od polovice júna do zhruba 17. augusta. Spoločnosť JPMorgan Chase uviedla, že investori budú pozorne sledovať ceny iPhonov v kontexte čoraz náročnejšieho makroekonomického prostredia, ktoré môže ovplyvniť výdavky spotrebiteľov.

Apple zvýšil ceny smartfónov, akcie však nerástli
Vývoj ceny akcií Apple za posledných 6 mesiacov na burze NASDAQ (Zdroj: Google Finance)

Hospodárske výsledky naštartovali rast akcií

Apple na konci júla prekonal ciele Wall Street za svoj fiškálny tretí štvrťrok, čo sa premietlo aj do cien akcií. K týmto výsledkom prispeli lepšie tržby práve z predaja smartfónov a služieb. Po ohlásení pozitívnych výsledkov sme mohli zaznamenať nárast akcií zhruba o viac ako 3 %. Predaj iPhonov sa zvýšil o 3 %, zatiaľ čo predaj počítačov Mac klesol o 10 % a predaj tabletov sa tiež znížil o 2 %. Na výsledkoch Apple sa v júnovom štvrťroku podpísal nedostatok počítačov Mac a tabletov iPad.

Šance na protimonopolný súdny spor sa zvyšujú

Akcie najhodnotnejšie firmy sveta môže negatívne ovplyvniť protimonopolná žaloba v domovských Spojených štátoch. Podľa portálu Politico sú právnici amerického ministerstva spravodlivosti v počiatočnom štádiu prípravy žaloby. Aj keď ministerstvo zatiaľ oficiálne neoznámilo rozhodnutie vyšetrovať Apple, potenciálny dopad na vývoj ceny akcií nemusí byť zanedbateľný.

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej