Kryptomeny sa po mesiacoch, kedy sa obchodovali bez výraznejšej zmeny, dostali znovu do pozornosti investorov. Od júna do novembra osciloval Bitcoin v pomerne úzkom pásme medzi 18 000 až 24 000 USD za jeden Bitcoin. Včera však došlo k prelomu pod spomínaných 18 000 dolárov a vytvorili sa nové lokálne minimá. Tie sú najnižšími hodnotami od novembra 2020. Bitcoin tak od svojich posledných maxím, ktoré dosiahol v novembri minulého roku, už stratil takmer 75 % hodnoty.

Hladinou pre zastavenie poklesu tak aktuálne môže byť hodnota 13 500 a 10 000 USD za kus. Tieto hladiny už v minulosti slúžili ako silná bariéra a môžu vytvoriť podporu pre zastabilizovanie poklesu. Trh s kryptomenami sa v utorok prepadol potom, čo sa Binance a FTX – dve najväčšie kryptoburzy na svete, dohodli na zlúčení. Dôvodom bolo vyriešiť problém s likviditou burzy FTX.

V utorok ráno kryptoburza FTX zastavila výbery zo svojej platformy potom, čo sa investori pokúsili hromadne stiahnuť svoje prostriedky. To, čo mohlo byť len izolovanou záležitosťou, sa stalo bankovým runom. Každý začal sťahovať svoje aktíva z FTX a existuje obava, že FTX bude insolventná. Preto na pomoc prišla Binance, ktorá sa bude snažiť problém s likviditou vyriešiť. Tieto správy a obavy investorov dostali kryptomeny pod nový predajný tlak a na nové minimá.

Dominik Hapl / Portfolio Manager, Across Private Investments