Volkswagen najnovšou oznámenou investíciou do nového závodu v Kanade opäť potvrdil svoju na stratégiu prechodu na elektromobilitu.

Volkswagen si chce zabezpečiť stabilnejšiu pozíciu na severoamerickom trhu, preto v Kanade postaví svoj prvý závod zameraný na výrobu batériových článkov mimo starého kontinentu. Hlavnou motiváciou pre výber práve tejto krajiny bola možnosť získať dotácie od Kanady a zároveň od Spojených štátov, čím Volkswagen získa výhodu na trhu s elektrickými vozidlami. Závod sa bude nachádzať v meste St. Thomas, ktoré je strategicky umiestnené na druhej strane rieky Detroit.

Do Kanady ťahajú Volkswagen dotácie a suroviny

Kanada zaviedla niekoľkomiliardový fond na podporu zelených technológií a ich cieľom bolo práve prilákanie nových spoločností zameraných na výrobu elektrických vozidiel, keďže zažívajú revolúciu. Okrem Volkswagenu si vybrali Kanadu ako miesto ďalšej expanzie spoločnosti Stellantis NV a LG Energy Solutions. Americký zákon o klíme totiž zaväzuje, aby sa 50 percent komponentov pre batérie vyrábalo na území Severnej Ameriky a vozidlá tak môžu mať nárok na daňové úľavy do výšky až 7500 USD. Okrem toho je v Kanade množstvo ložísk surovín potrebných pre výrobu batérií, akými sú lítium, nikel alebo kobalt. Pre získanie dotácie budú musieť byť batérie vyrábané s minimálnym podielom kritických nerastných surovín vyťažených alebo spracovaných v Spojených štátoch alebo v krajine s americkou dohodou o voľnom obchode alebo z materiálov recyklovaných v Severnej Amerike.

Veľké plány do budúcnosti

Podrobnosti o investícii a veľkosti závodu zatiaľ neboli zverejnené, plánom Volkswagenu je dostať kapacitu závodu na hranicu 20 gigawatthodín. Výstavba závodu je súčasťou dlhodobejšej stratégie vytvoriť regionálne dodávateľské reťazce v Európe, Severnej Amerike a Čine s cieľom minimalizovať náklady. Spoločnosť chce investovať 180 miliárd EUR na podporu elektrifikácie, z toho 15 miliárd na batérie a suroviny. Taktiež plánuje zvýšiť svoj podiel na trhu s elektrickými vozidlami a v roku 2025 chce ponúknuť cenovo dostupný elektromobil za 25-tisíc EUR. Generálny riaditeľ Arno Antlitz uviedol, že dovtedy by mohol Volkswagen dosiahnuť 20 percent predaja v oblasti elektromobility a už teraz do nej investuje dve tretiny rozpočtu.

Vývoj hodnoty akcií

Akcie spoločnosti sa za posledných päť rokov držali na relatívne stabilnej úrovni. Pri pohľade na vývoj hodnoty za posledný rok však môžeme vidieť pokles o 15 percent. Počas stredajšieho obchodného dňa sa cena pohybovala na 128 USD za akciu. Nastúpenie na vlnu masívneho rozmachu energetických vozidiel, dotácie zo strany USA a Kanady a celosvetové rozširovanie závodov by mohli hodnotu v budúcnosti výrazne podporiť.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Volkswagen zainvestuje do vyroby elektromobilov v Kanade
Výkonnosť akcií spoločnosti Volkswagen za posledných päť rokov (Zdroj: Google)

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej