Volvo Cars bude na Slovensku vyrábať elektrické vozidlá. Závod vyrastie v priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach, kde bude využívať dobre rozvinutú sieť dodávateľov v automobilovom priemysle, keďže pôjde o piaty automobilový závod v krajine. O novej investícii informovala v tlačovej správe samotná automobilka. Nový závod predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur. Približne 20 percent z ceny prestavuje predpokladaná podpora štátu.

Automobilka sľubuje, že nový závod bude klimaticky neutrálny a bude vyrábať výhradne elektrické osobné automobily. „Výberom Slovenska ako lokality pre svoj nový výrobný závod Volvo Cars vytvára európsky výrobný trojuholník pokrývajúci svoj najväčší odbytový región, ktorý dotvárajú závody v Gente (Belgicko) v západnej Európe a v Torslande (Švédsko) v severnej Európe,“ dodala spoločnosť.

Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023 s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie elektrických automobilov je plánovaná na rok 2026. Závod je plánovaný na produkciu do 250-tisíc vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti.

Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov. Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600-tisíc vozidiel ročne.

Z pohľadu lokality Košice ponúkajú dobré logistické a transportné spojenie do zvyšku Európy a prístup k dobrej sieti dodávateľov. Stimuly ponúkané súčasnou vládou boli podľa automobilky tiež kľúčovým faktorom pre rozhodnutie umiestniť závod do Košíc.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: