Banky si vlani zaknihovali ďalší rekordný rok. Ich čistý zisk dosiahol 1,208 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2022, ktorý bol doteraz rekordný, to predstavuje nárast o 45 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska.

Bankám narástli zisky na rekordnú úroveň predovšetkým vďaka rastu úrokov. Čisté úrokové výnosy im medziročne stúpli o 27 percent na 2,2 miliardy eur. Kým výnosy z ostatných úrokov, kam patria aj hypotéky, im medziročne stúpli o 1,6 miliardy, náklady na úroky im stúpli o necelých 1,2 miliardy eur.

Za lepšie zárobky vďačia predovšetkým drahším hypotékam. Kým v decembri 2022 bola priemerná úroková sadzba z nových hypoték na úrovni 3,02 percenta, v novembri minulého roku už priemerný úrok dosahoval 4,02 percenta. Priemerný úrok zo všetkých splácaných hypoték v rovnakom období stúpol z 1,3 na 1,92 percenta. Úroky pri nových hypotékach stúpajú rýchlejšie, pretože množstvo ľudí, ktorí už majú úver dlhšie, si na začiatku zvyšovania sadzieb zafixovali vtedajší úrok na dlhšie obdobie.

Spolu s tým, ako budú klientom končiť fixácie, porastú aj priemerné úroky zo všetkých splácaných hypoték. Národná banka v Správe o finančnej stabilite uviedla, že priemerné úroky z hypoték porastú minimálne do roku 2026 a to aj vtedy, ak by úrokové sadzby na nových hypotékach po dosiahnutí svojho vrcholu začali klesať.

Kým banky na úrokoch vďaka drahším hypotékam zarábajú viac, pri vkladoch sa im až tak veľmi úrokové náklady nezvýšili. Aj keď na termínovaných vkladoch rástli úroky, najviac peňazí majú ľudia i firmy naďalej na bežných účtoch, na ktorých sa peniaze zvyčajne nijako nezhodnocujú. Ani nárast úrokových sadzieb ľudí nemotivoval k tomu, aby vo väčšej miere presúvali svoje úspory na termínované vklady. Kým v decembri 2022 bolo na termínovaných vkladoch 27,608 miliardy eur, v novembri 2023 tu bolo 32,646 miliardy eur.

V prípade, že by klienti vo väčšej miere začali svoje úspory presúvať na lepšie úročené produkty, bankám by stúpli aj úrokové náklady, čo by sa následne odrazilo na poklese ich ziskovosti.

Poplatky rastú, dominantné sú stále úroky

Finančným domom sa podarilo navýšiť aj čisté príjmy z poplatkov a provízií. Tie medziročne stúpli o tri percentá na 769 miliónov eur. Pre banky tak naďalej zostávajú dominantným zdrojom príjmov úroky. Poplatky a provízie rastú vďaka tomu, že banky čoraz aktívnejšie ponúkajú produkty iných spoločností. Už nielen v pobočke, ale aj v internet bankingu či v mobilnej aplikácii dostávajú klienti neustále ponuky na investovanie či uzatvorenie rôznych poistiek. Za predaj týchto produktov banky následne dostávajú provízie.

Bankám medziročne klesli prijaté dividendy od svojich dcérskych spoločností. Vlani ich prostredníctvom zinkasovali 61 miliónov eur, rok predtým to bolo takmer 87 miliónov.

Napriek vysokej inflácii všeobecné prevádzkové náklady bánk vlani stúpli len o 4,7 percenta na 1,5 miliardy eur. Pod tento nárast sa najväčším podielom podpísal rast nákladov na zamestnancov. Osobné náklady bánk stúpli o 7,6 percenta na 752 miliónov eur.

Na správu a údržbu informačných technológií banky vlani vynaložili 207 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 5,8 percenta. Náklady na propagáciu navýšili o osem percent na takmer 72 miliónov eur.

Odvod ukrojí bankám zo ziskov

Vysoký zisk z minulého roku nemusí byť dobrou správou pre vládu, ktorá bankám zaviedla špeciálny odvod vo výške 30 percent zo zisku pred zdanením. Odvod totiž nebudú platiť z minuloročného zisku ale až z tohtoročného. A keďže banky vedeli, že štát im zo zisku v roku 2024 zoberie viac, mohli sa snažiť presunúť čo najviac výnosov do minulého roku.

Špeciálny odvod je skoncipovaný tak, že banky ho najprv začnú platiť podľa svojho zisku v roku 2022. Keď podajú daňové priznanie za rok 2023, výška odvodu sa prepočíta. No akonáhle podajú daňové priznanie za rok 2024, malo by prísť k zúčtovaniu zaplateného odvodu. To znamená, že ak bankám v roku 2024 zisky klesnú, štát by im mal vrátiť peniaze.

Keďže v roku 2024 bude odvod najvyšší a potom bude postupne klesať, banky budú logicky motivované preniesť čo najviac nákladov do tohto roku. Naopak výnosy bude lepšie načasovať tak, aby do účtovníctva prišli v čase, keď bude odvod nižší.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: