Finančnú prípravu na dôchodok zanedbávajú mnohí Slováci. Aj kvôli tomu si svoju starobu nedokážu užívať v takom pohodlí, ako si predstavujú. Pokiaľ sa chcete mať v dôchodkovom veku dobre, na finančné zabezpečenie by ste mali začať myslieť s dostatočným predstihom. Čím skôr si nastavíte svoje osobné financie a sporenia, tým lepší dôchodcovský život na vás bude čakať.

Na čo si dávať pozor a čo môžete už teraz spraviť, aby ste mali na dôchodku dobré finančné zabezpečenie? Prinášame vám niekoľko praktických tipov.

1. Rozširujte vaše portfólio aktív

Aktíva sú položky, ktoré sa postupne zhodnocujú a prinášajú vám viac peňazí. Počas svojho života sa snažte kupovať vhodné aktíva, ktoré vás neskôr v dôchodkovom veku dokážu veľmi slušne uživiť. Skvelým riešením je napríklad kúpa investičnej nehnuteľnosti.


Predstavte si, že si kúpite byt v mladom veku a začnete ho prenajímať. Kým sa dostanete do dôchodku, hypotéka na ňom bude splatená. Váš byt vám tak bude generovať pekný bočný príjem každý jeden mesiac. A pokiaľ by ste mali takýchto bytov viac, mesačne vám môže prísť na účet aj niekoľko tisíc eur. Takže o štátny dôchodok sa v podstate ani nemusíte zaujímať. Ak sa vám už na staré kolená nebude chcieť starať o prenájom nehnuteľností, môžete vaše byty predať a peniaze využiť na komfortné pokrytie všetkých životných nákladov.

Praktický tip: Je len na vás, do akých aktív budete počas vášho života investovať. Možností je veľa: autá, obrazy, cenné papiere, kryptomeny či perspektívne start-upy. Vyberte si také aktívum, ktoré najlepšie zodpovedá vašim cieľom a záujmom. Viac o investovaní a správnom nastavení financií sa dozviete na webe Hyperfinancie.sk.

2. Zvážte 2. a 3. pilier 

Vďaka investovaniu do 2. a 3. piliera si dokážete pekne navýšiť svoj dôchodok. Výhodou druhého piliera je, že vás nebude stáť nič navyše. Nehovoriac o tom, že sporiteľovi prináša ďalšie iné benefity (zdroj: https://www.hyperfinancie.sk/magazin/druhy-pilier-preco-by-ho-mal-mat-kazdy/). Spočíva v tom, že časť vašich odvodov bude investovaná do zvoleného fondu, čiže sa bude postupne zhodnocovať. Čím skôr začnete investovať do druhého piliera, tým vyššia pravdepodobnosť, že vaše príspevky sa pekne zhodnotia a značne navýšia váš dôchodok.

Za zváženie stojí tiež sporenie v rámci 3. piliera, ktoré svojim zamestnancom ponúkajú viaceré slovenské firmy. Časť príspevkov zaplatíte vy, časť váš zamestnávateľ. A keď máte dobre nastavenú investičnú stratégiu, opäť platí, že si vďaka takémuto sporeniu viete o niečo navýšiť dôchodok.

3. Začnite investovať dostatočne skoro

Ak sa chcete mať na dôchodku dobre, nespoliehajte sa len na štát. Optimálnym riešením je pravidelne investovať do vhodných fondov, vďaka čomu sa budú vaše peniaze dlhodobo zhodnocovať. V tomto prípade hrá dôležitú úlohu práve čas. Preto sa oplatí začať čo najskôr. Napríklad, ak budete investovať každý mesiac 20, 30 či 50 eur už od svojich 20 alebo 25 rokov, v čase odchodu na dôchodok budete mať vybudovaný tak veľký majetok, že výška dôchodku od štátu vás nebude musieť veľmi zaujímať.

Myslite však na to, že na trhu nie je žiadny produkt, ktorý by vám za krátky čas zarobil veľký balík peňazí. Ide o formu dlhodobého sporenia/investovania, ideálne aspoň na 5 rokov. Práve preto je dôležité začať s investovaním dostatočne skoro, nie pár rokov pred odchodom do dôchodku.