Investovanie je behom na dlhú trať. Čím máme dlhší investičný horizont, tým je väčšia šanca, že aj pri rizikovejších investíciách dosiahneme zisk.

No mnohí ľudia čas nemajú. Majú istú sumu peňazí, ktorú budú potrebovať napríklad o rok, keď si budú chcieť kúpiť auto alebo dofinancovať hypotéku. Dokážu aj oni investovať svoje peniaze tak, aby ich výnos pokryl aspoň infláciu?

Siedmich odborníkov sme sa spýtali, či je možné 10-tisíc eur, ktoré budeme potrebovať o jeden rok, zhodnotiť tak, aby sme porazili aspoň infláciu.

Investiční experti:

Katarína Faktorová, Finportal: Ak nechceme špekulovať, zostane nám termínovaný vklad

Martin Kalina, Brokeria: Akcie ani dlhopisy nedávajú istotu, že neprerobíme

Andrej Nejedlík, Tower Finance: Jeden rok na porazenie inflácie nestačí

Pavel Škriniar, Ekonomická univerzita: Investícia na jeden rok buď vyjde alebo nie

Petr Šimčák, Amundi Asset Management: Musíte si povedať, akú veľkú stratu ste ochotní podstúpiť

Maroš Ovčarik, Partners Investments: Investovanie potrebuje čas

Róbert Ďurec, BlueNumbers.sk: Dokážete predýchať, ak budete mať na účte o 10 percent menej peňazí?

Katarína Faktorová, Finportal

V prípade, ak nie je investičným zámerom klienta špekulácia, je viac než pravdepodobné, že z tejto rovnice vzíde termínovaný vklad v banke, prípadne vloženie sumy do zaisteného fondu krátkodobých investícií.

Ani jedna z týchto možností však s istotou nezahŕňa porazenie inflácie, nakoľko priemerná inflácia v SR za posledných 10 rokov bola 1,8 % a aktuálne úroky na termínovaných vkladoch sa hýbu na úrovni do 1 %.

Katarína Faktorová je riaditeľkou divízie Životného poistenia, Investícií a Penzií v spoločnosti Finportal

Martin Kalina, Brokeria

Inflácia na Slovensku od začiatku roka pomerne rýchlo rastie. Podľa posledných údajov bola v júni 2,9 %. Čo však zatiaľ nerastie, sú úrokové sadzby. Aktuálne sa úročenie najmenej rizikových termínovaných vkladov pohybuje na úrovni 0,50 – 0,70 % p.a. pri viazanosti 12 mesiacov.

Dlhopisové fondy, ktoré investujú do bezpečných európskych štátnych dlhopisov, dosahujú zhodnotenie približne jedno percento. Ako alternatíva sa núkajú dlhopisy, ktorých výnos je naviazaný práve na infláciu. Pri tak krátkom časovom horizonte však treba mať na pamäti, že ide skôr o špekuláciu. Aj pri dlhopisových fondoch sú totiž odporúčané investičné horizonty minimálne dva alebo tri roky.

Ak si je klient istý, že bude potrebovať prostriedky o rok, momentálne na trhu nie je produkt, ktorý by mu zabezpečil výnos 2 – 3 % pri nulovom riziku poklesu istiny. Pri tak krátkom investičnom horizonte by som odporučil skôr klasické bankové garantované riešenia a nepúšťal sa do investovania na finančných trhoch. Dlhopisy, akcie a ani investičné certifikáty totiž nedávajú istotu, že práve o rok nebude mať investícia nižšiu hodnotu ako má dnes.

Martin Kalina je investičný analytik v spoločnosti Brokeria

Andrej Nejedlík, Tower Finance

Výnos potrebný na porazenie inflácie na dnešnom trhu, za dnešných podmienok a bez rizika dosiahnuť nedokážeme. Za normálnych okolností by potrebnú likviditu a zhodnotenie nad úrovňou inflácie poskytli garantované investičné nástroje. Banky garantujú výnosy na vkladových produktoch, ako napríklad na termínovanom vklade alebo sporiacom účte. Štáty poskytujú garantované vládne dlhopisy.

Obe možnosti však aktuálne poraziť infláciu nevedia a to kvôli nulovým úrokovým sadzbám z centrálnej banky. Komerčné banky si totiž peniaze požičiavajú buď od centrálnej banky alebo klientov a to tým, že do banky vkladáme peniaze. Keď napríklad vložíme do banky peniaze s výnosom 1 %, banke sme požičali peniaze za úrok 1 %. Komerčné banky si však aktuálne od centrálnej banky požičiavajú peniaze zadarmo, čo znamená, že sa im neoplatí na vkladových produktoch ponúkať väčšie ako minimálne výnosy. Na štátnych dlhopisoch sú výnosy dokonca záporné.

Do úvahy prichádzajú negarantované triedy aktív ako napríklad rizikovejšie dlhopisy, akcie, reality alebo alternatívne investície. Ak však chceme kapitál využiť už o rok, tak z dôvodu ich vysokej volatility, by bola pre nás táto investícia riziková.

Jediná možnosť ako ochrániť peniaze pred infláciou a zachovať si bezpečnosť je nakúpiť väčšie množstvo cenných papierov, napríklad prostredníctvom podielových fondov, alebo natiahnuť investičný horizont. Preto, ak chceme bezpečne zhodnotiť 10 000 eur aspoň vo výške inflácie, jeden rok nie je postačujúce obdobie.

Andrej Nejedlík pracuje ako team-leader v spoločnosti Tower Finance

Pavel Škriniar, Ekonomická univerzita

Jednoduchšia odpoveď by bola na otázku: „Kam som mal dať pred rokom peniaze, aby som porazil infláciu?“ Určite sa dnes dajú nájsť inštrumenty, ktorých výnos násobne prevýši mieru inflácie v najbližších dvanástich mesiacoch. Ich výber je buď vecou náhody, inside informácií alebo veľmi dobrých prognostických metód.

Jeden rok je obdobie, ktorého dĺžka naznačuje, že investícia buď vyjde alebo nie. Kto sa obáva druhej možnosti, mal by ostať pri termínovanom vklade, kde má síce istotu znehodnotenia, ale iba v reálnom vyjadrení. Nominálne neprerobí. Pri investíciách do dlhopisov alebo akcií síce hrozí, že výsledkom bude nižší stav investičného účtu, no štatistiky hovoria, že aj ročných úspešných investícií je o dosť viac ako neúspešných.

Odpoveď na otázku teda je „určite nie“, ak ostanete v banke, a „skôr áno“, ak peniaze umiestnite napríklad do akciových podielových fondov.

Pavel Škriniar je odborný asistent na Katedre podnikových financií Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave

Petr Šimčák, Amundi Asset Management

Ak budete potrebovať peniaze za rok, musíte sa zmieriť s tým, že ich môžete mať buď v hotovosti, alebo musíte špekulovať, ale určite nie investovať. Pri špekuláciách si jednoducho musíte povedať, akú veľkú stratu ste ochotní tolerovať v prípade, že veci nepôjdu podľa vašich predstáv.

Petr Šimčák pôsobí ako riaditeľ investícií pre ČR a SR v Amundi Asset Management

Maroš Ovčarik, Partners Investments

Investovanie potrebuje čas a ten sa pri rozumnom investovaní meria v rokoch. V opačnom prípade hovoríme o špekulácii, čo je vo financiách tá najťažšia disciplína. Pokiaľ sa investičné rozhodnutia nezakladajú na dôkladnom výskume, overených metódach, ale na emóciách a potrebe zábavy, je to bezpečný recept, ako rýchlo o peniaze prísť.

Preto odporúčam zásadne predĺžiť investičný horizont (aspoň na päť rokov) a voliť napríklad kvalitne riadené portfólio o ktoré sa stará profesionálny portfólio manažér, prípadne rozumné ETF fondy, resp. podielové fondy. V oboch prípadoch je minimálna výška investície podstatne nižšia ako 10-tisíc eur. Častou alternatívou k takémuto portfóliu je potom intuitívny výber akcií mediálne známych firiem, prípadne nákup podnikových dlhopisov. Tu však platí viac, ako kdekoľvek inde: Nekupuj, čomu nerozumieš.

Maroš Ovčarik je generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments

Róbert Ďurec, BlueNumbers.sk

Áno, dá sa to. V tomto príklade berieme za zaujímavé zhodnotenie aspoň 3 % ročne.

Aby ste dokázali mať zaujímavé zhodnotenie na jeden rok, budete potrebovať:

 • Nízkopoplatkové riešenie (vyžiť automatizáciu nákupu, teda obvykle obísť sprostredkovateľa)
 • Rozumný fond na investíciu (vhodný kompromis medzi zhodnotením, poplatkami a rizikom)
 • Znalosti ako nakúpiť

Ako nakúpiť s nízkymi poplatkami

 • Ak chcete nakupovať s nízkymi poplatkami, budete potrebovať využiť brokera s automatizovanou možnosťou nákupu fondov či iných typov investícii.
 • U viacerých obchodníkov dokážete kúpiť jednu akciu či fond za 10 000 € s nákupným poplatkom obvykle do 10 €.
 • Zaujímavé sú pre vás riešenia burzových brokerov, ako sú napríklad FIO, XTB, Lynx, Interactive Brokers.
 • Momentálne najzaujímavejším, najlacnejším aj najbezpečnejším brokerom na obchodovanie akcií a ETF fondov pre Slovákov je Interactive Brokers. Tento broker je medzinárodný, jeho systém je v angličtine.
 • Riešenia od finančných sprostredkovateľov nie sú vhodné, pretože obsahujú príliš veľa zmlúv, byrokracie a administratívy, ktoré vyžadujú čas a pozornosť sprostredkovateľa. Preto takéto riešenia stoja výrazné personálne náklady, preto sú pre klienta výrazne poplatkovo drahšie a aj výrazne menej výhodné.

Rozumný fond na investíciu

Ako si vybrať vhodný druh investície? Pomerne náročná otázka. Ideálna investícia má tieto vlastnosti: je vysoko zisková (ročný zisk), je málo riziková (riziko straty hodnoty vložených peňazí) a dá sa rýchlo predať (likvidita, rýchla možnosť výberu peňazí). Takáto ideálna investícia v praxi neexistuje. Na príkladoch ukážeme výhody a nevýhody niektorých typov investícii.

Príklad nákupu fondu pre index S&P500:

 • S&P500 je index sledujúci 500 najväčších amerických akcií.
 • ETF fond na index S&P500 sleduje a nakupuje podľa tohto indexu. Tento ETF fond si dokáže nakúpiť aj bežný človek cez účet burzového brokera.
 • Za posledných 10 rokov mal S&P500 v mene EUR zhodnotenie približne 17 % ročne (zhodnotenie od roku 2011 do 2021 spolu až 400 %, z investície 1000 eur v roku 2011 by ste mali dnes až 5 000 eur).
 • Za posledné tri roky mal S&P500 zhodnotenie cca 20 % ročne, za posledných 12 mesiacov až 30 % ročne.
 • S&P500 si zažil aj prepady, napríklad prepad približne 33 % ročne počas Covid krízy, alebo až 50 % počas krízy v roku 2008.
 • ETF fond pre index S&P500 si dokážete nakúpiť aj na 1 rok, vaše poplatky spolu za nákup aj predaj pri investovanej sume 10 000 eur budú odhadom do 20 eur. Váš možný ročný zisk z investície pri zhodnotení 10 % ročne bude približne 1 000 eur.
 • Aký je pohľad na nákup tohto fondu na jeden rok? Dá sa to, viete na tomto fonde zarobiť, je tu však aj výrazné riziko. Preto ak si to chcete vyskúšať na jeden rok, ale nevadí vám, že o výraznú časť peňazí môžete prísť, môžete túto možnosť zvážiť. Ak však nechcete prísť ani o euro, tento fond nie je pre vás.

Príklady iných, bezpečnejších ETF fondov

 • Budete pravdepodobne hľadať kombináciu fondov, ktoré majú nižšie zhodnotenie, ale zároveň aj istejšie zhodnotenie. Môžete zvažovať typy fondov zameraných na spoločnosti ako sú Dividendoví aristokrati, Veľké a známe BlueChips spoločnosti, komoditné fondy sledujúce ceny zlata a striebra, či fondy s nízkym ziskom investujúce do cenných papierov tesne pred vyplatením

Praktické odporúčanie pre výber fondov

 • Ujasnite si, aké riziko ste ochotní zniesť. Ujasnite si, či ste v pohode s tým, že o rok môžete mať na účte aj o 10 % menej. Dokážete to predýchať? Ohrozí tento pokles vaše živobytie? Ak máte dlhy, budete mať na splácanie svojich dlhov?
 • Podľa toho, aké riziko znesiete, si rozdeľte svoje peniaze na peniaze potrebné ihneď (hotovosť), ďalej na nízkorizikové investície (bezpečnejšie fondy) a vysokorizikové (bežné akciové fondy)

Čo urobiť, ak nie som ochotný ísť do rizika a prísť hoci len o jedno euro

 • V tom prípade pre vás nie je takmer žiadny finančný produkt. Riziko je totiž v každom finančnom a investičnom produkte. Možno budete zvažovať termínovaný vklad, v ktorom však neporazíte infláciu. Možno budete zvažovať dlhopisy, ktoré sú však tiež rizikové (prípad Arca). Môžete investovať do rôznych iných foriem bankových sporení, kde zarobíte aspoň pár eur.
 • Rada: Ak nechcete prísť ani o jedno euro, nechajte si peniaze na bankovom účte. Či za ten rok zarobíte 1 %, 3 %, alebo 0 %, je v zásade jedno. 3% z 10 000 eur je iba 300 eur. Avšak to, že budete mať peniaze v prípade potreby k dispozícii ihneď, je na nezaplatenie.

Ako sa naučiť výhodne investovať

Ľudia sú zvláštni. Robia celý život pre peniaze (práca), ale neučia sa, ako peniaze vhodne zhodnotiť (výhodne investovať). Mnoho ľudí ani nevie, čo je zložené úročenie, či skratka p.a. Veľa ľudí ani nevie, čo je broker a ako obchodovať cez burzu.

Ak sa chcete naučiť vhodne zhodnotiť peniaze, budete potrebovať vhodné a dostupné vzdelávanie. Vtedy odporúčame prejsť priamo na vzdelávanie od burzových brokerov (napríklad v minulosti ponúkala veľmi zaujímavé vzdelávanie Fio banka, dnes môžete využiť vzdelávanie napríklad Lynx, XTB či iných brokerov). Ak ste začiatočník, môžete sa naučiť základy investovania aj v bezplatnej investičnej sérii Akcie a ETF na portáli BlueNumbers.sk.

Róbert Ďurec je šéfredaktor portálu o investovaní BlueNumbers.sk