Geopolitická neistota, spomaľujúca sa ekonomika, menej agresívna menová politika, umelá inteligencia a zelená transformácia. To sú len niektoré faktory, ktoré spomínajú analytici pri predpovediach o tom, kam investovať v roku 2024. Tomu bude dominovať nepredvídateľnosť.

Na geopolitickom poli budú investorov naďalej mátať vojna na Ukrajine, konflikt v Pásme Gazy, ale aj jesenné prezidentské voľby v USA.

„Každý rok sú udalosti, ktoré na trhu vytvoria poklesy. Len málo z nich dokáže trhy zatlačiť hlbšie ako 30 percent. Určite aj v roku 2024 uvidíme udalosti, ktoré rozkolíšu investície. Treba byť na to pripravený a zľavy využívať ako príležitosť na lacné nákupy,“ radí Dominik Hapl, portfólio manažér Across Private Investmets.

Rozkolísanosť na akciách

Kto sa minulý rok nevedel rozhodnúť pre investície do akcií či do dlhopisov, bude to mať ťažké aj v tomto roku. Ekonómovia totiž predpokladajú, že výkonnosť akciového trhu bude určovať to, či sa globálna ekonomika dostaneme do recesie alebo nie.

Podľa analytika Saxo Bank Petra Garnryho sú šance na recesiu asi 50:50. Dôležitými faktormi bude vývoj úrokových sadzieb, ktoré by mohli pomaly, ale isto klesať a od výkonu čínskej ekonomiky. Svetová banka jej predpovedá pokles z minuloročného 5,2 % rastu na 4,5 % v tomto roku.

Vysychanie prebytočnej likvidity na trhoch, ktorú tam nalievali centrálne banky počas pandémie, povedie podľa ekonómov k vyššej volatilite akcií. Nižší rast ekonomiky a inflácia môžu podporiť návrat k zápornej korelácii medzi dlhopismi a akciami. „To je dobrá správa pre diverzifikáciu portfólia,” tvrdia vo svojej analýze ekonómovia Amundi.

Investori by podľa nich mali dávať prednosť hodnotovým akciám v USA a Japonsku. „Keď začne Fed znižovať sadzby, bude väčší priestor pre cyklickejšie trhy a sektory, napríklad Európu či rozvíjajúce sa trhy,“ vysvetľujú.

Pri akciách si podľa odborníkov treba všímať firmy, ktoré sa idú energeticky transformovať, spoločnosti podnikajúce v zdravotníctve a v sektore umelej inteligencii.

„Pozitívnym akcelerátorom môže byť aj pokračujúci pokrok na poli umelej inteligencie a jeho nové prelomové objavy,“ myslí si D. Hapl. Napriek tomu by firmy podnikajúce s umelou inteligenciou nenazval stávkou na istotu. „Rozhodne je to megatrend, ktorý v budúcich rokoch bude akcelerovať. Časť budúcich ziskov už je v týchto akciách započítaná, preto kolísanie ceny môže byť vyššie,“ myslí si D. Hapl.

kam investovať v roku 2024
Kam investovať v roku 2024: Prepady treba chápať ako príležitosť k nákupu (Ilustrácia: DALL-E/kam investovať v roku 2024)

Volatilita ponúka šance aktívnym investorom

Viacerí ekonómovia tvrdia, že v roku 2024 budú úspešnejší tí investori, ktorí si aktívne manažujú portfólio pred pasívnymi, ktorí majú peniaze napríklad v ETF fondoch. Súvisí to s očakávanou volatilitou na finančných trhoch. „Nebude to čas na prepnutie na investičného autopilota, ale na prevzatie kontroly nad portfóliom,“ píšu analytici z investičnej firmy BlackRock.

Technologickí giganti ako Apple, Amazon, Nvidia, Microsoft či Alphabet (matka Google), ktorí investorom zarábali minulý rok, už nebudú hrať prím v tomto roku. Ak nastane rast ekonomiky, malo by sa dariť okrem gigantov aj menším firmám, ktoré sú bežne citlivejšie na výkyvy v ekonomickom raste, uviedli analytici z Goldman Sachs.

Preto radia nakupovať aj akcie firiem s trhovou kapitalizáciou už od 300 miliónov dolárov vyššie. Príležitosti by hľadali aj medzi podhodnotenými firmami s malou trhovou hodnotou. Čo sa týka sektorov, veria aj bankovníctvu a telekomunikáciám.

Kam investovať v roku 2024: prekvapiť môžu dlhopisy

Pozitívne môžu v tomto roku investorov prekvapiť aj dlhopisy. Ich ceny sú stále pomerne nízke a investori si môžu fixovať vyššie výnosy pri relatívne nižšom riziku. Kto sa rozhoduje, kam investovať v roku 2024, mal by preto zvážiť aj dlhopisy.

„Ich atraktivita oproti akciám rastie, pretože prémia akcií sa zásadne scvrkla. Očakávam, že s tým, ako centrálne banky začnú znižovať sadzby, ceny dlhopisov budú rásť. Investor tak bude benefitovať z rastu ceny aj z vyšších fixných kupónov,“ vysvetľuje D. Hapl.

Spomaľujúca sa ekonomika a menej agresívna menová politika budú podľa odborníkov prínosom pre dlhopisové trhy. Hoci Fed signalizoval, že môže v tomto roku trikrát znížiť úroky, trhy očakávajú razantnejšie a častejšie sekanie. Možno až šesť alebo sedem znížení v priebehu roka.

Aj preto by mali investori do dlhopisov venovať pozornosť najmä inflácii, rastu ekonomiky a fiškálnym deficitom jednotlivých krajín. „Očakávam, že výnosová krivka bude v USA naďalej strmšia a dlhopisy vysokej kvality prekonajú rizikové aktíva,“ hovorí Althea Spinozzi, analytička Saxo Bank.

Analytici spoločnosti Amundi tiež veria dlhopisom. Najmä kvalitné štátne alebo korporátne dlhopisy budú podľa nich na začiatku roka preferovanou triedou aktív. Analytici z Wells Fargo Investment Institute predpovedajú, že najmä dlhodobé dlhopisy USA budú mať v tomto roku atraktívne výnosy. „Domnievame sa, že dáva zmysel zvyšovať duráciu (splatnosť) dlhopisov a zameranie sa na korporátne dlhopisy,“ píšu v investičnom výhľade na rok 2024.

Aj analytik J&T Banky Stanislav Pánis očakáva zaujímavé výnosy pri zohľadnení rizika pri podnikových dlhopisoch. „Mali by porážať infláciu a k tomu sa môže pridať ešte atraktívne precenenie pri predpoklade ďalšieho poklesu trhových úrokových sadzieb,“ vraví.

Komodity: Rok kovov

Minulý rok sa darilo zlatu, ktorého cena rástla pre konflikty vo svete až nad hranicu 2 000 dolárov za uncu. Naopak ceny ropy či plynu boli volatilné s klesajúcim trendom.

„Investori by si mali uvedomiť, že komodity s napätou ponukou môžu rásť, aj keď ekonomický výhľad vyzerá menej ružovo,“ pripomína Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank. Rok 2024 by mohol byť podľa neho rokom kovov, najmä zlata, striebra a medi, poháňaných výpadkami v dodávateľskom reťazci.

Ekonomický výhľad pre Čínu a Spojené štáty a to, či USA zažijú mäkké alebo tvrdé pristátie, budú tiež kľúčové pre komodity, ako sú energie. Práve Čína aj Spojené štáty sú najväčšími konzumentmi energií na svete.

Kam investovať v roku 2024

Ako by si mal vyskladať portfólio investor s 20-ročným horizontom a miernym sklonom k riziku?

Podľa D. Hapla stále platí, že investor by svoje portfólio mal rozkladať medzi akcie, dlhopisy aj alternatívne investície. Pri 20-ročnom horizonte radí mierne uprednostniť akcie. Portfólio by mohlo podľa neho vyzerať nasledovne: 50 percent akcií, 30 percent dlhopisov a zvyšných 20 percent môžu predstavovať alternatívne investície, ako sú komodity či iné aktíva.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: