Pohľad na aktuálne zisky dôchodkových fondov napĺňa mnohých sporiteľov optimizmom. Výnosy negarantovaných fondov za posledný rok aktuálne dosahujú desiatky percent. Všetky indexové fondy zarobili viac ako 40 percent. Jeden priniesol takmer 59-percentné zhodnotenie.

Za vysokými výnosmi sa skrýva to, že ich ročnú výkonnosť porovnávame s minuluročným dnom akciových trhov. Tie začali padať vlani vo februári pre pandémiu koronavírusu. Dno dosiahli v polovici marca. Index Dow Jones odvtedy zhodnotil o 72 percent a S&P 500 o 71 percent. V porovnaní s týmito fondmi tak výnosy slovenských fondov ešte zaostávajú.

Najvyšší výnos spomedzi všetkých fondov si zaknihoval indexový fond Euro od spoločnosti NN. Ako jediný z indexových fondov totiž sleduje európsky akciový index. Všetky ostatné kopírujú svetové indexy, v ktorých majú najväčšie zastúpenie americké akcie. Európske akcie pritom pre pandémiu koronavírusu padli viac ako americké. Od 19. februára do 18. marca minulého roku stratil index Euro stoxx 50 vyše 38 percent svojej hodnoty. Index S&P 500 dosiahol dno 23. marca, kedy v porovnaní s 19. februárom strácal 34 percent.

Akciové fondy za indexovými zaostávajú

Akciové fondy, ktoré majú vo svojom portfóliu okrem akcií aj dlhopisy, si takisto pripísali vysoké zhodnotenie, na indexové fondy však nestačili. Najvyšší výnos sporiteľom priniesol akciový fond od Allianz Slovenskej dôchodkovej spoločnosti, pri ktorom svieti ročná výkonnosť na úrovni 44 percent. Všetky akciové fondy pritom zarobili viac ako 20 percent.

Na druhej strane rebríčka sa nachádzajú dlhopisové garantované fondy. Najvyšší výnos spomedzi nich dosiahol fond od NN, v ktorom sa za posledný rok zvýšila hodnota dôchodkovej jednotky o vyše šesť percent. Za týmto výnosom sa skrýva najmä najvyšší minuloročný prepad zo všetkých garantovaných fondov. Vlani 20. marca strácal medziročne 2,415 percenta.

Indexové fondy vynášajú dlhodobo najviac

Aj z dlhodobého hľadiska najviac vynášajú indexové fondy. Tri z piatich indexových fondov majú priemerný ročný výnos od svojho vzniku nad hranicou desiatich percent. Najmenej výnosný indexový fond je v tomto prípade Euro od NN. Ten dosiahol doteraz priemerné ročné zhodnotenie 7,682 percenta. Pri akciových fondoch v ani jednom prípade priemerný výnos nepresahuje päť percent.

Pri dlhopisových fondoch sa priemerné ročné výnosy od vzniku pohybujú od 1,6 po 2,5 percenta. Pri nich sa správcovia musia sústrediť najmä na to, aby peniaze svojich klientov neznehodnotili. Preto musia investovať veľmi opatrne, čo sa odráža aj na nízkych výnosoch.