Českí penzisti, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, si od januára budúceho roka prilepšia. Účinnosť nadobudne novela zákona s obdobou rodičovského bonusu, ktorý chce na Slovensku presadiť aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Český rodičovský bonus ale dostane každý penzista a za každé vychované dieťa bez ohľadu na to, či deti pracujú alebo medzičasom zomreli.


Nárok na bonus bude mať vždy len jeden z rodičov. Za každé vychované dieťa majú českí penzisti dostať k svojmu dôchodku 500 českých korún (cca 20,50 eura) navyše. Legislatíva je nastavená tak, aby kompenzovala stratu zárobkového obdobia rodiča počas výchovy. Primárne tak príplatok bude dostávať matka. Slovenský rodičovský bonus budú môcť dostávať obaja rodičia.

Český rodičovský bonus od januára

Česká obdoba rodičovského bonusu začne platiť od januára budúceho roka. Dostanú ho v podstate všetci penzisti, ktorí získali alebo získajú nárok na starobný dôchodok do konca tohto roka. Pravidlá budú pre nich rovnaké. Zákon u susedov vyvolal obavy iba v nastaveniach nároku, ak nebude bonus dostávať matka.


Pri matke určovanie nie je problém, pretože ho dostane automaticky, ak jej bol zároveň stanovený dôchodkový vek so zohľadnením vychovaných detí. Česká legislatíva ale nepočíta s možnosťou, že príspevok automaticky dostane otec, ak matka medzičasom zomrela. Bonus jednoducho prepadne.

  • Vypočítajte si výšku vášho dôchodku na našej kalkulačke (kliknite TU).

Ak bude chcieť príspevok za výchovu čerpať otec, musí predložiť čestné vyhlásenie. Úrady potom môžu ďalej skúmať, či sa o dieťa naozaj staral napríklad na základe predchádzajúcich zamestnaní, svedectva či čerpaní rodičovskej dovolenky. Problém ale môže nastať, ak si bude príspevok nárokovať niekto tretí. Proces sa tým predĺži.

Príspevok bez žiadosti bude dostávať automaticky len matka s priamym nárokom. Ostatní oň môžu žiadať od septembra tohto roka. Príspevok 500 korún za každé vychované dieťa sa začne vyplácať od 1. januára 2023. Bude sa naň tiež vzťahovať percentuálna valorizácia ako pri celej sume dôchodku.

Každý rok sa bude bonus zvyšovať podľa inflácie. Nárok stratia rodičia, ktorí voči svojim deťom spáchali úmyselný trestný čin.

Rodičovský bonus
Český rodičovský bonus dostane každý penzista a za každé vychované dieťa. (Ilustračné foto: Unsplash)

Slovenský bonus len od pracujúcich detí

S podobným systémom kompenzovania výchovy detí počíta aj dôchodková reforma slovenského rezortu práce, ktorá už začiatkom apríla prešla vládou. Rodičovský bonus presadzuje ako svoju prioritu minister práce. Ak reforma prejde aj parlamentom, každé pracujúce dieťa bude môcť od januára 2023 odviesť rodičovi na dôchodok časť zo svojej hrubej mzdy či vymeriavacieho základu.

Na rozdiel od českého opatrenia bude môcť pracujúce dieťa presunúť v prospech svojich rodičov 1,5 percenta jednému a 1,5 percenta druhému rodičovi v penzii zo svojich zaplatených odvodov. Maximálne sa bonus bude strhávať z 1,2-násobku hrubej mesačnej mzdy dieťaťa. Bude to v podstate ďalší dôchodok, ktorý môžu seniori poberať popri starobnom dôchodku.

Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa automaticky podľa údajov v registri fyzických osôb pre biologického rodiča a osvojiteľa. Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať svojím pestúnom alebo ho nechce dávať nikomu, bude mať možnosť oznámiť to do konca októbra 2022. Toto rozhodnutie by sa malo dať neskôr aj zmeniť.

Na rozdiel od českého bonusu ten slovenský nedostane každý penzista. Nebude sa týkať napríklad ľudí, ktorých dieťa síce v minulosti platilo odvody, ale medzičasom zomrelo. To isté platí pre penzistov, ktorých detí pracujú, ale platia odvody v zahraničí. O rodičovský bonus si tak prilepšia len dôchodcovia, ktorých deti žijú a pracujú na Slovensku. Ich dieťa s tým ale musí súhlasiť.

Dôchodková reforma s bonusom by podľa ministerstva práce nemala zvýšiť samotnú výšku odvodov a zároveň nebude mať vplyv ani na výšku budúceho dôchodku detí.

Okrem toho reforma počíta aj so zavedením individuálneho dôchodkového stropu, naviazaním dôchodkového veku na rast strednej dĺžky života a zmenou pravidiel pri stanovení takzvanej aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: