Ak niekto prestane napríklad splácať úver, môže to skončiť až na stole exekútora. Ten potom od dlžníka vymáha dlžnú sumu rôznymi spôsobmi. Okrem iného mu môže zmraziť časť alebo všetky peniaze na bankovom účte. Výnimkou nie sú ani živnostníci, ktorým vznikol dlh z podnikania. V takom prípade nie je v bezpečí ani ich osobný účet. Podľa legislatívy totiž živnostníci pri podnikaní ručia celým svojim majetkom. Ak majú nejakých zamestnancov, ochránená môže byť len suma na ich výplatu.
Stanislava Kolesárová zo Slovenskej komory exekútorov (SKE) hovorí, že súdny exekútor môže vykonať exekúciu prikázaním pohľadávky z účtu v banke až po nariadení exekúcie súdom. Musí teda najprv od súdu obdržať poverenie na vykonanie exekúcie. „Po doručení poverenia na vykonanie exekúcie exekútor vydá upovedomenie o začatí exekúcie, následne vydá príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke a po uplynutí lehoty na podanie návrhu na zastavenie exekúcie vydá exekučný príkaz, t.j. príkaz na vykonanie exekúcie odpísaním z účtu v banke,“ vysvetľuje.
Podľa jej slov môže byť na účte zablokovaná celá dlžná suma, no je rozdiel medzi blokáciou a reálnym odpísaním dlžnej sumy z účtu. Zákon totiž určuje, aká suma na účte je nepostihnuteľná. To, koľko peňazí poputuje na splácanie dlhu, záleží hlavne od výšky príjmu, vyživovaných osôb, samotného dlhu a jeho druhu. Chránená čiastka pri neprednostných pohľadávkach, ktoré tvoria napríklad splátky úverov, je vo výške 140 percent životného minima. Pri prednostnej pohľadávke tvorí nepostihnuteľná suma sto percent sumy životného minima.
Ohrozený je aj osobný účet živnostníka
Živnostníci si musia do konca marca vyčleniť jeden bankový účet len na podnikateľské účely. Dôvodom je transakčná daň, ktorá sa začne uplatňovať od apríla tohto roka. Za prevody z účtu budú živnostníci platiť 0,4 percenta z transakcie. Maximálna daň pri jednom prevode bude na úrovni 40 eur. Vyššia daň sa bude platiť za výbery hotovosti v banke či z bankomatu, ktorá bude vo výške 0,8 percenta. V tomto prípade nie je určená maximálna suma dane. Podnikatelia tak zaplatia daň podľa reálnej výšky výberu. Daň sa nebude týkať platieb kartou. Živnostníci zaplatia len poplatok v sume dvoch eur ročne.
Avšak pred exekúciou nebude ochránený ani ich osobný účet. Živnostník totiž podľa zákona ručí celým majetkom. Ak niekoho zamestnáva, ochránená môže byť suma na účte, ktorú bude potrebovať na výplatu pre svojich zamestnancov. S. Kolesárová pripomína, že na to musia byť splnené zákonné podmienky. „Jednou z nich je výslovné vyhlásenie dlžníka, že ide o prostriedky určené na výplatu zamestnancom na výplatný termín najbližší dňu, keď bol banke doručený príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke. Odblokovanie možno vykonať aj z dôvodov hodných osobitného zreteľa,“ tvrdí.
Ak sa chce živnostník dostať k peniazom na účte, musí zaplatiť svoj dlh, keďže účelom celého exekučného konania je vymôcť pohľadávku pre veriteľa. „V prípadoch, ak dlžník nevie jednorazovo splatiť svoj dlh, možno vec riešiť aj splátkovým kalendárom. Tu zákon tiež určuje podmienky, ktoré treba splniť – vtedy má dlžník právo na uzavretie splátkového kalendára. Ak zákonné podmienky nespĺňa, súdny exekútor požiada o súhlas veriteľa a potom záleží len na veriteľovi, či súhlas dá alebo nie. Ak je uzavretý splátkový kalendár, účet sa odblokuje,“ vraví S. Kolesárová.

Banka so zablokovaním nič nespraví
Exekúcia na bankovom účte môže mnohých prekvapiť. Banka totiž o exekúcii klienta aktívne neinformuje. Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová pripomína, že klient sa dozvie o exekúcii v prvom rade od exekútora, ktorý je povinný doručiť mu upovedomenie o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke. „Indíciou o exekúcii môže byť aj zníženie disponibilného zostatku na účte klienta. Informáciu o zadržanej čiastke, teda o sume blokovanej na jeho účte, tiež klient nájde v mobilnej aplikácii alebo v internet bankingu. Vo všeobecnosti v takomto prípade platí, že väčší detail o zadržanej čiastke vieme klientom poskytnúť telefonicky alebo v ktorejkoľvek pobočke,“ vysvetľuje S. Miklošovičová.
Hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková pripomína, že banka sa v týchto prípadoch musí riadiť zákonom o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti. „Exekútor poverený vykonaním exekúcie prikáže banke, ktorá vedie účet povinného, aby po doručení príkazu na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke zablokovala sumu vo výške pohľadávky,“ tvrdí Z. Ďuďáková. Treba si dať pozor aj na to, či sa z blokovaného účtu nesplácajú iné záväzky. „Pokiaľ je exekúciou blokovaný účet, z ktorého sa spláca úver, môže dôjsť k zablokovaniu splátky na úverový účet a môže to spôsobiť omeškanie so splácaním úveru,“ vraví hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Katarína Ragáčová.
Klient banky má potom podľa hovorcu Fio banky Jozefa Daňa obmedzený prístup k svojim peniazom. Nemôže dočasne využívať platobné karty, vykonávať platby alebo prevody, ktoré presahujú hodnotu zablokovanej sumy. V podstate sú všetky operácie na účte obmedzené do výšky exekúcie. „Klient môže požiadať banku o vyplatenie čiastky jednorazovo nepodliehajúca exekúcii podľa zákona má nárok na uvoľnenie prostriedkov do výšky 165 eur. Je vhodné komunikovať s exekútorom a dohodnúť si výšku tejto čiastky, banky následne vyplatí túto sumu klientovi,“ upresňuje hovorca VÚB banky Dominik Miša.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: