Takmer vždy, na prelome rokov prichádzajú rôzne správy a predpovede o tom, čo nás môže v ďalšom roku prekvapiť a ako sa budú rôzne investície vyvíjať. Mnoho prognostikov hovorí: Zažijeme krach, aký sme ešte nezažili a akcie pôjdu o desiatky percent nadol. Vďaka množstvu negatívnych správ je mnoho ľudí voči akciovým trhom skeptických a čakajú hlbšie poklesy. Ako vážne pozerať na rôzne predpovede skazy a očakávania prepadov na trhoch od rôznych známych autorov?

Naozaj padnú svetové akciové trhy o desiatky percent, alebo zlato vystrelí na 3 000 dolárov za uncu? Zvlášť v neistom prostredí vzniká na trhu mnoho názorov. Tie sú často protichodné. Rôzne investičné domy zamestnávajú rozličných analytikov, ktorí sa venujú prieskumu trhu a toho, čo sa bude diať. Jeden z nich dospeje k jednému a iný ku opačnému názoru. Ich analýzy môžu byť vynikajúcim zdrojom informácií, ale je potrebné pristupovať k nim opatrne.

S takýmito predpoveďami sa budeme stretávať stále. Exitujú mnohí, ktorí sa živia predpovedaním krachov. Jednému to vyjde, inému nie. Väčšinou sa tieto predpovede nenaplnia. I napriek tomu je dobré byť vždy pripravený aj na väčšie poklesy a mať plán, čo v takom čase robiť.

Predpoveď môže sklamať

Aj pred desiatimi rokmi existovali predpovede, že trh sa nachádza pred pádom. Známy investor Jeremy Grantham, nazývaný aj odborníkom na bubliny, uviedol, že sa blíži veľký prepad akciových trhov. To samozrejme nie je nikdy vylúčené. Grantham predpovedá bubliny dlhodobo a jeho odhady nie sú dokonalé. V roku 2011 (v tom čase bol americký akciový index SP500 na úrovni 1 200 USD) robil predpoveď na najbližších 10 rokov. Predpovedal pokles k 800 dolárom, dlhoročnú stagnáciu a v roku 2021 rast na 1 100 dolárov. Dnes sa napriek tejto predpovedi nachádzame sa na trojnásobku pôvodnej hodnoty. Kto by sa riadil touto prognózou a neinvestoval by, prišiel by o veľmi zaujímavé výnosy.

Nenechajte sa vystrašiť podobnými predpoveďami. Namiesto sledovania týchto predpovedí a očakávaní toho, čo stane o týždeň, pozajtra alebo o mesiac, je lepšie nájsť si niekoho, kto má nadhľad a nerieši to, čo bude zajtra. Odporúčam neinvestovať na základe toho, čo sa hovorí, treba byť pripravený na viacero možností ďalšieho vývoja, vrátane väčších poklesov.

Riešením je mať plán a osvedčenú stratégiu, počítať a vedieť, čo robiť v prípade, že akcie budú rásť alebo klesať. Na trhoch neexistuje nič podobné ako “normálne prostredie”. Časovanie trhov nie je dlhodobo vhodná stratégia. Pomôže vám to nepodliehať emóciám, ktoré často vedú k nesprávnym investičným rozhodnutiam.

Nesnažíme sa odhadnúť, ani predpovedať krátkodobý vývoj. Nehádame, pretože vždy môže prísť niečo neočakávané. Napriek problémom sú, napríklad, americké akcie dobre ocenené. Trhy, i napriek častému kolísaniu, dlhodobo rastú. Ak akcie klesajú, tie lacnejšie akcie v prípade potreby dokúpime. Na akcie sa dívame dlhodobo, pretože tie sú ťahané ziskami firiem. Najvyššie očakávania rastu ziskov do budúcnosti majú americké akcie.

Ako získať stabilný príjem z investície aj v prípade nepriaznivého vývoja na trhoch?

Nespoliehame sa len na investície do rastových akciových indexov. Ale aj do dividendových akcií a dlhopisov. Dividendové akcie prinášajú pravidelné dividendy. Prevažne nebývajú počas kríz až tak zasiahnuté, pretože ide o silné firmy, ktorým schopnosť vyplácať dividendy znižuje kolísavosť cien ich akcií.

Najstabilnejšími sú takzvaní dividendoví aristokrati. To sú firmy, ktoré za posledných 25 rokov nielen dividendu vyplácali, ale aj zvyšovali. Aj týmto firmám sa môže stať, že v prípade nepriaznivých okolností môžu zastaviť vyplácanie dividend. Napríklad, počas finančnej krízy v roku 2008, mnoho bánk bolo prinútených znížiť alebo pozastaviť vyplácanie dividend.

Preto je zaujímavé pozrieť sa na dividendové indexové fondy. Akonáhle firma vo fonde nie je schopná dividendu vyplácať, index ju vyradí. V roku 2009 bolo z indexu vyradených osem firiem, v roku 2010 až desať firiem a v roku 2021 šesť firiem. V indexe tak zostávajú len tie spoločnosti, ktoré naďalej dividendy pravidelne vyplácajú.

Na druhej strane treba spomenúť aj to, že v prípade rastov trhov, dividendové akcie rastú pomalšie. Portfólio zložené aj s dividendovými akciami má tak potenciál stále prinášať pravidelný výnos. To pri investovaní prináša určitú psychickú pohodu.

Dušan Šulov ako špecialista na investovanie pomáha klientom stať sa rentiermi a mať tak pravidelný príjem z investovaných peňazí. Pri správe klientskych investícií sa zameriava na také spôsoby investovania, ktoré prinášajú stabilitu a predvídateľné zhodnotenie.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: