Aj keď na trhu neexistujú bezrizikové investičné nástroje, podľa zakladateľa investičnej platformy Freedom 24 Timura Turlova, mnohí takto často vnímajú americké štátne dlhopisy. Desaťročné štátne dlhopisy poskytujú výnos takmer 4,5 % ročne, čo je vzhľadom na nízke sadzby za posledných 15 rokov dobrá úroveň.

„Ak sa však investor usiluje o vyšší výnos, bude musieť akceptovať riziká spojené s investovaním do iných aktív,“ tvrdí T. Turlov. Kým americký agregátny dlhopisový index (US Aggregate Bond Index) za takmer osem a pol roka vykazuje výnos len niečo vyše 5 %, dlhové cenné papiere rozvojových krajín vyniesli viac ako 7 % ročne. Americký akciový trh zase v minulosti vykazoval rast viac ako 10 % ročne vrátane dividend.

„To znamená, že čím väčšie riziko je investor ochotný podstúpiť, tým vyšší je výnos nástrojov, ktoré si vyberie,“ hovorí T. Turlov. Na konci tohto reťazca sú podľa neho najviac nepredvídateľné aktíva, ktorých hodnota nie je v zásade odôvodnená a sľubujú potenciálne výnosy merané v desiatkach alebo až v stovkách percent.

Medzi týmito nástrojmi podľa T. Turlova vyčnievajú tzv. meme akcie. Ide o akcie, ktorí získali popularitu najmä vďaka sociálnym sieťam. Nárast ich ceny nevychádza z fundamentálnych faktorov, ako sú napríklad rast zisku alebo tržieb spoločnosti, ale z online sentimentu a aktivity investorov.

Tieto meme akcie sa na scénu vrátili v máji tohto roka, keď sa na účte X (Twitter) Keitha Gilla, jedného z hrdinov meme boomu v roku 2021, objavil príspevok na túto tému. O pár dní neskôr rozruch síce opadol, ale po skončení obchodovania 2. júna K. Gill uviedol, že vlastní päť miliónov akcií a 120-tisíc opčných kontraktov, ktorých platnosť vyprší 21. júna. V prípade, že cena jeho akcií prekročí 100 dolárov, K. Gill sa v najbližších týždňoch stane miliardárom. V opačnom prípade má podľa T. Turlova vysokú pravdepodobnosť, že stratí 60 až 100 % svojej investície, ktorá presiahla 70 miliónov dolárov.

„V tomto príklade sa pomer rizika a výnosu vymyká akejkoľvek racionalite, ale taká je realita akciového trhu. Pre agresívnych investorov a špekulantov ponúka podnik Keitha Gilla príležitosť zúčastniť sa na tomto bláznivom trende,“ tvrdí T. Turlov.

Transakcie s meme akciami podľa neho nemožno odporučiť všetkým obchodníkom, a to predovšetkým z dôvodu vysokej volatility. Ak sa však niekto rozhodne zúčastniť sa na takýchto pohyboch, T. Turlov mu dôrazne odporúča kontrolovať riziko, t. j. objem obchodnej pozície. „Jej racionálna veľkosť by mala byť približne 0,1 % portfólia, pretože pravdepodobnosť úspechu je nízka a potenciálny výnos veľmi vysoký,“ vraví zakladateľ Freedom 24.

„Pri investovaní do veľmi rizikových aktív by si mal investor uvedomiť, že pravdepodobne môže prísť o všetky investované prostriedky. Tento princíp je univerzálny a je možné takto kontrolovať riziko pri akciách aj dlhopisoch, bez toho, aby sa zabúdalo na diverzifikáciu, ktorá umožňuje výrazne zvýšiť šance na dosiahnutie výnosov zakomponovaných do stratégie,“ vysvetľuj T. Turlov.

Týmito zásadami sa podľa neho riadia aj profesionálni investori rizikového kapitálu pri investovaní do začínajúcich podnikov. Vďaka tomu im mnoho malých investícií do rôznych podnikov umožňuje pokryť straty z iných projektov a získať príjem vďaka úspechu jedného z nich.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: