Dôchodková správcovská spoločnosť 365.life zmení majiteľa. Jej terajší majiteľ, 365.bank, sa ju rozhodol predať poisťovni Kooperativa. Tá získala sto percent akcií v tejto dôchodkovej spoločnosti. 365.life donedávna pôsobila pod názvom DSS Poštovej banky.


Kooperativa sa púšťa do nového biznisu, v ktorom doteraz na Slovensku nepôsobila. „Sila našej značky spočíva v tom, že pre našich klientov sme partnerom na celý život. Vychádzajúc z tejto stratégie je vstup do segmentu starobného dôchodkového sporenia prirodzeným krokom, ktorým sprístupníme našim klientom, ako aj klientom 365.life, rozšírené portfólio služieb. Ako líder v životnom poistení sme presvedčení, že strategická diverzifikácia našich činností prinesie klientom komplexné riešenia ich budúcnosti,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Kooperativy Vladimír Bakeš.

365.life je s odstupom najmenšou spoločnosťou v druhom pilieri. Podľa údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností mala na konci novembra 125-tisíc klientov. Druhá najmenšia spoločnosť, VÚB Generali, má vyše 341-tisíc klientov. 365.life spravuje v troch dôchodkových fondoch spravuje majetok v hodnote 557 miliónov eur.

Práve veľkosť dôchodkovej spoločnosti bude mať v budúcnosti výrazný vplyv na schopnosť dosahovať zisky. Parlament v tomto roku totiž schválil zmenu poplatkov v druhom pilieri. V budúcnosti si dôchodkové spoločnosti nebudú môcť účtovať poplatok za zhodnotenie majetku ani poplatok za vedenie osobného dôchodkového účtu. Od klientov si budú môcť pýtať len správcovský poplatok vo výške 0,4 percenta ročne z hodnoty majetku (prechodne bude tento poplatok vyšší). To znamená, že pri majetku vo výške 557 miliónov eur by dôchodková spoločnosť zinkasovala za rok na poplatkoch 2,228 milióna eur. V roku 2021, keď dôchodkové fondy mimoriadne zarábali, dosiahli tržby 365.life 4,99 milióna eur a jej čistý zisk bol na úrovni 2,81 milióna eur.

Kooperativa chce aj licenciu na vyplácanie dôchodkov

„365.life je jednou z najmenších dôchodkových správcovských spoločností na slovenskom trhu, pričom za posledné obdobie sa stala vzhľadom na svoju veľkosť jednou z najziskovejších. Za 18 rokov fungovania si vybudovala stabilnú základňu klientov a jej ďalší výraznejší rast vidíme práve v silnom zázemí nového vlastníka. So spoločnosťou Kooperativa budeme pritom aj naďalej využívať vzájomné synergie a know-how, ktoré veríme, že zo značky 365.life spravia silného a spoľahlivého hráča v oblasti dôchodkových správcovských spoločností. Banková skupina sa bude ďalej sústreďovať na svoj bankový core biznis a komplexnosť ponuky bude zabezpečovať aj tým najlepším z produktov a služieb tretích strán,“ vraví generálny riaditeľ skupiny 365.bank Andrej Zaťko.

Kooperativa ako aj 365.bank tvrdia, že nadobudnutie 100 percent akcií 365.life spoločnosťou Kooperativa nebude mať vplyv na správu, riadenie a organizačnú štruktúru dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Pre klientov sa takisto z pohľadu ich doterajších úspor na starobnom dôchodkovom sporení nič nemení.

Kooperativa svoju prítomnosť v druhom pilieri plánuje posilniť aj získaním licencie na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. V súčasnosti takúto licenciu majú len tri poisťovne: Allianz - Slovenská poisťovňa, Generali a Union.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: