S kľudom zatvárate svoje auto na parkovisku a odchádzate preč vybaviť si všetko, čo potrebujete. Zrazu sa po dlhšom čase k autu vrátite a zostanú vám len oči pre plač. Auto vidíte poškodené a ani len netušíte, čo sa vlastne stalo. Ako s danou situáciou naložíte a ako sa vyrieši oprava? Kedy vám škody preplatí poisťovňa?

Každý vodič sa obáva momentu, keď na svojom aute objaví poškodenie, ktoré si nespôsobil sám. Či už ide o nehodu, vandalizmus, alebo nečakanú silu prírody, otázka, kto zaplatí opravu, je v tomto prípade samozrejme na mieste. Mnohí si však neuvedomujú, že kľúčovým faktorom je mať uzatvorené správne poistenie. Ak ešte nemáte povinné zmluvné poistenie, je najvyšší čas využiť PZP kalkulačku a nájsť tú najlepšiu ponuku pre vás. Správne uzatvorená poistka vám totiž môže ušetriť stovky až tisíce eur v prípade nepríjemných situácií.

Pretože nikdy neviete – aj vy môžete spôsobiť škodu druhému rovnako ako niekto vám. No a ako presne postupovať, keď sa ocitnete tvárou v tvár poškodeniu vášho vozidla? Kedy máte nárok na preplatenie škody?

Kedy máte nárok na preplatenie škody?

V prípade poškodeného auta vždy záleží na okolnostiach. Poisťovne sa pri posudzovaní nároku na náhradu škody riadia presnými pravidlami a typom poistného krytia. Pozrime sa na konkrétne situácie, ktoré môžu nastať a kedy môžete očakávať, že vám škodu preplatia.

Poškodené auto kvôli živlom

Príroda dokáže byť nevyspytateľná, vďaka čomu nám môže pripraviť aj veľmi nepríjemné prekvapenia. Nečakané letné búrky sú často sprevádzané silným vetrom, výnimkou v tomto prípade nie sú ani padajúce konáre, krúpy o veľkosti golfových loptičiek a podobne. To je veľmi častou príčinou poškodenia vozidiel. Stačí jeden silný náraz vetra a môže dôjsť k pádu stromu alebo iného ťažkého predmetu priamo na vaše auto.

Ďalším rizikom sú povodne a prívalové dažde, ktoré nás potrápili aj v septembri v roku 2024, no tie môžu vozidlo nielen poškodiť, ale aj úplne zničiť.

Ako je to v tomto prípade? Ak si nájdete poškodené auto, kde škodu spôsobil živel, poisťovňa vám preplatí opravu len vtedy, ak máte uzatvorené havarijné poistenie alebo pripoistenie k PZP kryjúce škody spôsobené živlami. Pokiaľ takéto krytie nemáte, všetky náklady na opravu ostávajú na vás.

Preto je dôležité, ak si uzatvárate poistku na auto, pozrieť si cez PZP porovnávač aj to, ktorá poisťovňa už v cene ponúka pripoistenie proti živlom alebo ktorá vám dáva možnosť si toto pripoistenie dodatočne zakúpiť. Tento typ pripoistenia sa vám vyplatí – nikdy totiž neviete, kedy vás počasie môže nemilo prekvapiť. Náklady na opravu vás bez takéhoto krytia môžu vyjsť poriadne draho.

Poškodenie, ktoré vám spôsobil iný vodič

Jeden z najbežnejších scenárov je, že parkujete na verejnom mieste alebo sa pokojne presúvate po ceste a náhle sa stane nejaká nehoda. Ak vám auto poškodí iný vodič, ktorý má uzatvorené platné povinné zmluvné poistenie a ostane na mieste nehody, situácia je pomerne jednoduchá. V tomto prípade sa všetky škody hradia z jeho PZP.

No často sa stáva, že páchateľ z miesta činu jednoducho ujde. Čo teda v tomto prípade? Samozrejme, ak neviete, kto to bol, poisťovňa vám nedokáže vyplatiť škodu z poistky tohto vinníka. V takom prípade síce môžete zavolať políciu, no šanca na dolapenie škodcu prostredníctvom svedkov či kamerových záznamov je často veľmi nízka, avšak nie nemožná.

Ak nemáte havarijné poistenie a vinník, ktorý spôsobil škodu na vašom aute, sa nevypátra, škodu si budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Kedy vám ale poisťovňa preplatí škodu? Ak poškodenie spôsobí iný vodič, poisťovňa vám vyplatí škodu z PZP vinníka (ak sa prizná alebo sa nájde) alebo len v prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie. To vám poskytuje krytie aj vtedy, keď vinníka nehody nie je možné identifikovať.

Vyčíňanie vandalov

Vandalizmus je nepríjemný jav, s ktorým sa stretáva stále viac vodičov. Poškodenie karosérie, poškriabaný lak, rozbité okná alebo zničené pneumatiky – to všetko sú typické prípady vandalizmu, ktoré dokážu poriadne zvýšiť nielen tlak, ale aj náklady na opravu. Výnimkou nie sú ani vylúpenia áut, pri ktorých vandali okrem poškodenia auta odcudzia aj predmety, ktoré ste si nechali vo vozidle.

Ak sa chcete kryť proti vandalizmu, potrebujete buď pripoistenie k PZP zamerané na vandalizmus alebo havarijné poistenie. Bez týchto typov poistenia je každá oprava len na vašich pleciach. Preto sa oplatí premýšľať dopredu a zvážiť riziká, ktoré môžu nastať, najmä ak často parkujete na miestach s vyššou mierou vandalizmu. Takéto pripoistenie si viete uzatvoriť cez PZP kalkulačku, kde si môžete vypočítať výšku poistného a pozrieť si aj jednotlivé produkty poisťovní.

Nájsť si poškodené auto na parkovisku je veľmi nepríjemná udalosť, ktorá dokáže narobiť veľa starostí. Ak sa však vopred vybavíte vhodnými pripoisteniami k svojmu PZP alebo si uzatvoríte havarijné poistenie, vyhnete sa zbytočným výdavkom, ktoré by inak museli ísť z vášho vrecka.

Nezabúdajte preto na uzatvorenie PZP a zvážte aj ďalšie možnosti pripoistenia. Ak chcete mať istotu, že si vyberáte najlepšiu ponuku, pomôže vám v tom PZP porovnávač. Myslite na to, že problémy sa niekedy objavia, keď ich najmenej čakáte. Prevencia je preto základom, ako sa môžete chrániť pred takýmito nepredvídateľnými a nepríjemnými udalosťami.