Zmena zdravotnej poisťovne 2021? Poisťovne lákajú na príspevok na zuby, lacnejšie operácie ale aj napríklad na vrátenie doplatkov za lieky. O týchto a ďalších benefitoch zdravotných poisťovní je v septembri už tradične viac počuť.

Ide totiž o posledný mesiac, kedy majú ľudia možnosť požiadať o zmenu poisťovne a prejsť ku konkurencii. Stihnúť to musia najneskôr do 30. septembra tohto roka. Pod novú poisťovňu sa potom žiadateľ dostane od januára 2022.

Zmena zdravotnej poisťovne 2021

Ľudia môžu zmeniť poisťovňu len raz ročne. Žiadosti sa však v praxi posielajú aj počas roka. Ak to niekto nestihne do konca septembra, jeho žiadosť sa síce spracuje, ale na zmenu bude musieť čakať ďalší rok.

Slovenský poistenec má na výber len tri zdravotné poisťovne. Pre porovnanie, v Česku ich je sedem. Ľudia ich menia aj kvôli rôznym benefitom, ktoré ponúkajú nad rámec zákona. Ide napríklad o príspevky na zákroky u zubára, vrátenie časti doplatkov za lieky či preplatenie niektorých operácií.

Na ich získanie ale spravidla musia poistenci splniť aj isté podmienky. Napríklad príspevok na zubára získa poistenec len vtedy, ak chodí na pravidelné preventívne prehliadky. Rovnaká podmienka platí aj vtedy, ak niektorá poisťovňa prispieva na okuliarový rám alebo sklá.

Ponúkané benefity sa tiež každý rok spravidla menia, prípadne sa zvyšujú sumy pri jednotlivých príspevkoch. Rozdiely môžu byť aj v čakacích dobách na operačné zákroky, zľavách na kúpeľné pobyty či pri očkovaniach nad rámec zákona. Niektoré poisťovne ľuďom prispejú aj na umelé oplodnenie.

Viac zazmluvnených lekárov

K zmene však môže ľudí donútiť aj situácia. Nie všetci lekári totiž majú uzatvorenú zmluvu s každou zdravotnou poisťovňou. Okrem všeobecných lekárov ide hlavne o špecialistov, ako sú napríklad zubári, gynekológovia či oční lekári. Poisťovňu tak niekto môže zmeniť aj kvôli lekárovi, ktorého pravidelne navštevuje.

Ak má človek poisťovňu, ktorá s lekárom zmluvu nemá, platí si aj za štandardnú zdravotnú starostlivosť. Za ošetrenie tak zaplatí v podstate dvakrát – raz cez povinné zdravotné odvody a druhýkrát u nezmluvného lekára. Výhodnejšie tak sú poisťovne, ktoré majú širšiu sieť zazmluvnených lekárov.

Okrem toho poisťovne ľuďom ponúkajú aj rôzne moderné prvky. Niektoré z nich už majú napríklad prepracovanú on-line komunikáciu, mobilné aplikácie či elektronickú pobočku ako alternatívu osobnej návštevy.

Ako postupovať pri žiadosti?

Žiadosť o zmenu si môže každý podať v poisťovni, do ktorej chce prestúpiť. Spravidla je to možné urobiť osobne, poštou alebo aj cez on-line formulár na jej webovej stránke. V každom prípade musí byť žiadosť vlastnoručne podpísaná.

Ľudia tak môžu žiadosť vyplniť pri osobnej návšteve, alebo si ju vytlačiť doma a podpísanú poslať poštou. Pri on-line žiadosti ju poisťovne spravidla pošlú späť k žiadateľovi domov na podpis. Následnú zmenu a väčšinu administratívy už vybaví nová poisťovňa.

Poistenec predsa len musí niečo vybaviť sám. Od začiatku januára bude mať osem dní na to, aby zmenu nahlásil svojmu zamestnávateľovi. V opačnom prípade môže dostať pokutu do 331 eur. Živnostníci by si zase mali zmeniť platobné údaje a číslo účtu novej poisťovne.

Zmenu netreba nahlasovať všeobecnému lekárovi či špecialistom. Zhruba štyri roky tiež už netrebavracať kartičku poistenca do starej poisťovne, novú dostane každý poštou.

Najviac stráca štátna poisťovňa

Od začiatku tohto roka zmenilo zdravotnú poisťovňu viac ako 168-tisíc ľudí. Po zohľadnení všetkých prestupov najviac stratila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VŠZP), ktorá je v rukách štátu. Na začiatku januára prišla o niečo cez 54-tisíc poistencov, rok predtým dokonca o viac ako 145-tisíc.

V celkovom počte poistencov štátna poisťovňa stále dominuje. Druhou najväčšou je Dôvera, ktorej tento rok pribudlo takmer 27-tisíc poistencov. Najmenej ľudí zastrešuje poisťovňa Union, ktorá v januári získala 27 512 nových poistencov.

Niektoré žiadosti o prestup Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj zamietol. Najčastejším dôvodom je duplicitná prihláška alebo to, že človek svoju žiadosť o zmenu poisťovne nakoniec vzal späť.

Aké benefity ponúkajú poisťovne?

Dôvera:

 • Ročný príspevok na zuby vo výške 150 eur.
 • Príspevok na okuliarové rámy a sklá pre deti vo výške 50 eur.
 • Vrátenie doplatkov za lieky a dietetické potraviny do výšky 300 eur.
 • Poistenci s akýmkoľvek zdravotným problémom môžu dvakrát do roka požiadať o preplatenie starostlivosti, ktorú im podľa zákona nehradia zdravotné poisťovne.

VŠZP:

 • Ročný príspevok na zuby vo výške 120 eur.
 • Príspevok na laserovú operáciu očí (od 1. januára 2022).
 • Príspevok na 4. cyklus asistovanej reprodukcie do výšky 450 eur (od 1. januára 2022).
 • Ročný príspevok na glukózový senzor pre diabetikov do výšky 100 eur (od 1. januára 2022).

Union:

 • Ročný príspevok na zuby vo výške 150 eur (od 1. januára 2022).
 • Príspevok na umelé oplodnenie vo výške 1 200 eur.
 • Príspevok za nadštandardnú starostlivosť vo vybraných očných klinikách a na nákup okuliarových rámov vo výške 150 eur (od 1. januára 2022).
 • Balík v hodnote 100 eur pre bábätká (monitor dychu, kurz plávania, novorodenecké potreby).